Alkoholizmus je najnákladnejšia duševná diagnóza

NETKY.SK • 1 Február 2023, 14:41 • 2 min
Alkoholizmus je najnákladnejšia duševná diagnóza

Liečba duševných problémov, na ktorých začiatku je nadmerné pitie alkoholu, si vlani vyžiadala najvyššie náklady spomedzi všetkých ochorení súvisiacich s duševným zdravím. Nejde pritom o najčastejšiu diagnózu v ambulanciách odborníkov. Výzva na mesiac bez alkoholu Suchý február sa preto týka celej spoločnosti.

slovakia

left justify in out

Pomoc odborníkov na liečbu duševných porúch vlani podľa štatistík zdravotnej poisťovne Dôvera najčastejšie vyhľadávali ľudia s depresiou, panickými poruchami alebo poruchami vývinu.  

„Ak sa však pozrieme na celkovú nákladovosť diagnóz, ktoré súvisia s duševným zdravím, poruchy psychiky a správania spojené s užívaním alkoholu medzi nimi vyčnievajú. Len Dôvera vynaložila na liečbu pacientov, ktorých do psychiatrickej ambulancie doviedol problém s alkoholom, takmer 7 miliónov eur,“ upozorňuje Marian Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere, druhej najväčšej zdravotnej poisťovni na Slovensku.

Skupina diagnóz s kódom F10 – porucha psychiky a správania zapríčinená užívaním alkoholu sa tak stali najnákladnejšou skupinou psychiatrických diagnóz.
 
Čísla nie sú úplné

„Závislosť od alkoholu je za posledných päť rokov z môjho pohľadu najrýchlejšie sa rozvíjajúcou diagnózou. Potvrdzuje to naša každodenná prax,“ opisuje rastúci trend MUDr. Jana Grešková, hlavná lekárka siete ProCare a Svet zdravia pre psychiatrickú liečbu. 

Nárast tohto druhu závislosti podľa lekárky nemožno spájať len s covidom-19  a nútenou sociálnou izoláciou. Súvisí podľa nej vo všeobecnosti s konzumným spôsobom života.

Odborníci súčasne upozorňujú na takzvanú poddiagnostikovanosť alkoholizmu. Odhaduje sa, že iba 10 percent pacientov so závislosťou od alkoholu je diagnostikovaných, percento liečených je ešte nižšie.
„Problém s alkoholom začnú riešiť ľudia až vtedy, keď majú problém v práci, v rodine alebo sa dopustia trestného činu pod vplyvom alkoholu. Je veľmi zriedkavé, aby niekto sám od seba začal tento problém riešiť predtým,“ konštatuje MUDr. Jana Grešková. 

Problémy s alkoholom sú podľa údajov Dôvery zároveň dlhodobo najčastejším dôvodom hospitalizácie na psychiatrických oddeleniach nemocníc. Správa Národného centra zdravotníckych informácií o psychiatrickej starostlivosti za rok 2021 uvádza, že poruchy psychiky a správania zapríčinené užívaním alkoholu predstavovali až štvrtinu (25,8 percenta) všetkých hospitalizácií na psychiatrických oddeleniach. Medzi pacientami výrazne prevažovali muži.

Alkohol znásobuje problémy 
 
Závislosť od alkoholu sa spravidla viaže s inými psychickými či somatickými ochoreniami, ktoré si vyžadujú ďalšie náklady na liečbu. „Najčastejšie somatické zdravotne dôsledky sú  poškodenia pečene vrátane cirhózy pečene, poškodenia pankreasu, vysoký krvný tlak, onkologické ochorenie, diabetes mellitus, epilepsia. V neposlednom rade sú to otravy, úrazy a napadnutia, sebapoškodzovanie a podobne,“ dodala MUDr. Zuzana Krajňáková, námestníčka riaditeľa Odborného liečebného ústavu psychiatrického v Prednej Hore. V tomto zariadení sa podľa jej slov za posledné dva roky znížil priemerný vek pacientov: v roku 2021 to bolo 41,07 roka, aktuálny priemerný vek odliečených pacientov je 38,1 roka. 

Zdravotná poisťovňa Dôvera podporuje kampaň Suchý február, ktorá nadväzuje na úspešnú aktivitu zo susednej Českej republiky, kde funguje Suchý únor už jedenásť rokov. Vlani sa v Česku do výzvy na mesiac bez pohárika zapojilo 900.000 ľudí, ktorí sa na jeden mesiac dobrovoľne vzdali akéhokoľvek alkoholu. 

TOP najnákladnejšie psychiatrické diagnózy podľa dát Dôvery

1. Porucha psychiky a správania zapríčinená užívaním alkoholu 6,9 mil. €
2. Paranoidná schizofrénia 6,2 mil. €
3. Depresie 3,7 mil. €
4. Recidivujúca depresívna porucha 3,4 mil. €
5. Panické a úzkostné poruchy 3,3 mil. €
6. Iné duševné poruchy zapríčinené poškodením a dysfunkciou mozgu a somatickou chorobou 2,8 mil. €
7. Poruchy reči 2,0 mil. €
8. Stres a adaptačné poruchy 1,9 mil. €
9. Porucha psychiky a správania zapríčinená užívaním drog a psychotropných látok 1,9 mil. €
10. Schizoafektívne poruchy 1,5 mil. €

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miroslav Rimaszombati
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies