Alergikom bude znepríjemňovať život aj naďalej peľ ambrózie

NETKY.SK • 16 September 2019, 17:58 • 2 min
Alergikom bude znepríjemňovať život aj naďalej peľ ambrózie

BANSKÁ BYSTRICA - V uplynulých dňoch došlo vplyvom ochladenia a zrážkovej činnosti k poklesu peľu v ovzduší na celom území Slovenska.

slovakia

left justify in out

V ovzduší dominoval peľ ambrózie spolu s peľom slabo alergizujúcej pŕhľavy, denné koncentrácie peľu paliny a tráv z čeľade lipnicovitých sa vyskytovali len vo veľmi nízkych hladinách.

 

Vo veľmi vysokých hladinách sa udržiavali denné koncentrácie spór plesní. Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici uviedla, že v ovzduší sa ešte vyskytoval peľ mrlíka, skorocelu, štiavu, rastlín z čeľadí astrovitých a mrkvovitých.

 

img

 

Prognóza peľovej situácie na tieto a nasledujúce dni nie je podľa jej slov veľmi priaznivá. Invázna ambrózia ostáva naďalej dominantným a najsilnejším alergénom a mala by ešte v najbližšej dekáde dosahovať alergologicky významné hladiny na väčšine územia Slovenska.

 

"Peľová sezóna paliny skončila a jej peľ sa bude vyskytovať už len vo veľmi nízkych koncentráciách. Rovnako aj peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v ovzduší naďalej vyskytovať len sporadicky v nízkych denných koncentráciách. Vo vyšších koncentráciách sa ešte udrží peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy," podotkla.

 

Denné koncentrácie peľu burín ako skorocel, štiav a mrlíky majú klesajúcu tendenciu. Spóry plesní budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies