AKTUALIZÁCIA: Špecializovaný súd dnes rozhodol o väzbe pre štvoricu obvinených v kauze Mýtnik 3

NETKY.SK • 7 August 2021, 11:4 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Špecializovaný súd dnes rozhodol o väzbe pre štvoricu obvinených v kauze Mýtnik 3

BRATISLAVA/PEZINOK - Policajné eskorty dnes priviezli na Špecializovaný trestný súd do Pezinka štvoricu obvinených v kauze známej ako Mýtnik 3. Súd už rozhodol!

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 7. augusta 20:00

Špecializovaný trestný súd prepustil v sobotu trojicu obvinených v kauze Mýtnik 3, medzi nimi aj bývalého štátneho tajomníka Ministerstva financií Slovenskej republiky. Rozhodnutie nie je právoplatné. V prípade štvrtého obvineného vzal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry návrh na jeho vzatie do väzby späť. Informoval cas.sk.

Prokurátor pre obvinených navrhoval najprísnejšiu kolúznu väzbu. "Sudca pre prípravné konanie ŠTS prepustil tri osoby obvinené zo zločinu prijímania úplatku zo zadržania na slobodu, pretože nezistil dôvody kolúznej ani inej väzby," uviedla hovorkyňa Kudjáková. Dodala, že sudca však u všetkých troch obvinených konštatoval dôvodnosť trestného stíhania.

"Rozhodnutie nie je právoplatné, pretože prokurátor podal proti nemu sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd SR 16. augusta."

 

Pôvodná správa

Sudca pre prípravné konanie totiž dnes na návrh prokurátora rozhodnúť o ich väzobnom stíhaní. Rozhodovanie sa má týkať bývalého štátneho tajomníka rezortu financií Radka Kuruca, bývalého viceprezidenta finančnej správy Daniela Čecha, riaditeľky odboru právnych služieb finančnej správy Denisy Židovej a bývalej riaditeľky odboru verejného obstarávania finančnej správy Kornélie Černej. Dôvodom návrhu na väzbu je podľa prokuratúry obava z možného ovplyvňovania svedkov.

 

Súvisiaci článok: Štyrom osobám obvineným v kauze Mýtnik 3 hrozí väzenie!

V kauze Mýtnik 3 vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol obvinenie voči ôsmim osobám. Obvinenia sa týkajú korupčnej trestnej činnosti, ktorá bola spáchaná štyrmi rôznymi skutkami. Voči dvom osobám vzniesli obvinenie pre trestný čin podplácania, voči ďalším šiestim pre trestný čin prijímania úplatku. Medzi obvinenými je aj podnikateľ Miroslav Výboh, ktorý je v zahraničí, a bývalá šéfka finančnej správy Lenka Wittenbergerová, ktorá sa priznala k trestnej činnosti a z policajného zadržania ju prepustili. Predchodca Lenky Wittenbergerovej, František Imrecze, a podnikateľ Michal Suchoba spolupracujú s políciou.

 

Prečítajte si: Ako sa Miroslav Výboh, priateľ Roberta Fica, dostal do hľadáčika NAKA

Daniela Čecha pôvodne zadržali ešte v rámci policajnej akcie Judáš. Sudca Špecializovaného trestného súdu v jeho prípade v apríli tohto roku schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a obvineným. Bývalý viceprezident finančnej správy totiž čelil obvineniu z prijímania úplatku. Súd uznal obvineného za vinného za to, že prevzal úplatok v celkovej výške 14-tisíc eur, čím spáchal zločin prijímania úplatku. Odsúdili ho na trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky s probačným dohľadom. Súd vymeral Danielovi Čechovi aj peňažný trest vo výške 30-tisíc eur, ktorý, ak by zaplatil, tak si obvinený odpyká náhradný trest vo výmere jedného roka.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona