Aktivistku Thunbergovú z protestu v Malmö znovu odviedla polícia

NETKY.SK • 25 Júl 2023, 09:15 • 2 min
Aktivistku Thunbergovú z protestu v Malmö znovu odviedla polícia

Malmö 25. júla (TASR) - Švédsku klimatickú aktivistku Gretu Thunbergovú odviedla v pondelok polícia z protestu v meste Malmö na juhu Švédska. Došlo k tomu len niekoľko hodín po tom, ako jej tamojší súd uložil pokutu za to, že na obdobnom júnovom proteste neuposlúchla príkaz polície.

slovakia

left justify in out

Thunbergová (20) v pondelok na súde v Malmö priznala, že na júnovom zhromaždení neuposlúchla policajný príkaz. Odmietla však obvinenie, že tým spáchala trestný čin. Tvrdila pritom, že konala z nevyhnutnosti, keďže si to vyžaduje "klimatická kríza". Sudca však vyhlásil, že napriek tomu sa musí za svoj čin zodpovedať, a dal jej pokutu 1500 švédskych korún (130 eur) plus ďalších 1000 korún (87 eur) určených do švédskeho fondu pre obete zločinov.

"Je absurdné, aby tí, ktorí konajú v súlade s vedou, za to platili," povedala aktivistka novinárom na súde v Malmö. Svoje neuposlúchnutie policajného príkazu pritom označila za ospravedlniteľné. "Som presvedčená, že sa nachádzame v núdzovej situácii, ktorá ohrozuje životy, zdravie a majetok. Nespočetné množstvo ľudí a spoločenstiev je ohrozených z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska," zdôvodnila svoje konanie. 

Zmienené júnové zhromaždenie organizovala švédska ekologická skupina "Ta tillbaka framtiden" (Získajte späť budúcnosť), pričom 19. júna blokovalo cestu do prístavu v Malmö pre nákladné autá s ropnými cisternami, a to na protest proti využívaniu fosílnych palív. Polícia vtedy Thunbergovú vyzvala, aby z protestu odišla, čo neuposlúchla. Krátko po pondelňajšom vynesení rozsudku sa Thunbergová spolu s ďalšími aktivistami zo zmienenej skupiny na rovnaké miesto vrátila, aby tam opäť protestovala a blokovala cestu.

Polícii sa však aktivistov napokon podarilo z miesta odviesť. Agentúra Reuters pripína, že za neuposlúchnutie policajného príkazu hrozí vo Švédsku odňatie slobody až do výšky šiestich mesiacov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: Reuters
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies