Aktivisti opravia turistické mostíky v Západných Tatrách, pomôcť môžete aj vy!

NETKY.SK • 20 Júl 2023, 11:00 • 2 min
Aktivisti opravia turistické mostíky v Západných Tatrách, pomôcť môžete aj vy!

JALOVEC - Viaceré turistické mostíky v Západných Tatrách budú opravovať. O ich komplexnú obnovu sa postarajú aktivisti z turistického klubu Hikemates.

slovakia

left justify in out

Baníkov, najvyšší vrchol Roháčov v Západných Tatrách, patrí medzi vyhľadávané lokality domácich aj zahraničných turistov. Výstupovú trasu cez Jaloveckú dolinu pretína na niekoľkých miestach horský potok. "Problémom sú poškodené či chýbajúce mostíky cez horské potoky. Ich zlý stav ohrozuje bezpečnosť turistov. Rozhodli sme sa preto postarať o ich komplexnú obnovu s cieľom zlepšiť stav turistickej infraštruktúry v Západných Tatrách," uviedol Patrik Pajta z Hikemates.

 

Opraviť majú postupne šesť mostíkov v Jaloveckej doline, ktoré sú v havarijnom stave. "Na začiatku doliny je desaťmetrový most, ktorý pomáha prekonať roklinu na trase. Dva menšie mosty sú uprostred doliny, najdlhší 11-metrový most sa nachádza v mieste, kde sa stretáva Jalovecká s Bobroveckou dolinou. A nakoniec posledné dva mostíky s dĺžkou päť a sedem metrov," vysvetlil Pajta.

 

Jalovecká dolina je jednou z mála dolín, ktorou nevedie prístupová cesta. I keď ide o malé objekty, nosné trámy dlhších mostov vážia viac ako pol tony. Na miesto ich nie je možné dostať manuálne, podľa Pajtu bude preto pri rekonštrukcii potrebná výpomoc helikoptéry. 

 

Prispieť na obnovu môžete aj vy

Aktivisti plánujú mostíky obnovovať postupne, ich výstavba bude závisieť od dostupných financií. "Komplexná obnova týchto šiestich mostíkov v Západných Tatrách bude stáť cez 30.000 eur. Prostriedky na ich obnovu chceme vyzbierať z verejnej zbierky, ktorú sme už spustili, časť nákladov pokryjeme od partnerov," dodal Pajta.

Ľudia, ktorí chcú projekt podporiť, tak môžu urobiť vo verejnej zbierke na stránke donio.sk. Dobrovoľníci, ktorí by sa chceli pridať k opravovaniu mostíkov môžu napísať na mail pato@hikemates.com alebo zuzka@hikemates.com, viac informácií nájdete na stránke hikemates.com alebo na FB stránketwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
TASR/hikemates.com/KB Netky, Foto: FB Hikemates
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies