Picassov obraz Buste de femme sa v Nemecku vydražil za 3,4 milióna eur

NETKY.SK • 6 Jún 2023, 11:15 • 2 min
Picassov obraz Buste de femme sa v Nemecku vydražil za 3,4 milióna eur

KOLÍN NAD RÝNOM - Obraz slávneho španielskeho maliara Pabla Picassa s názvom Buste de femme (Busta ženy) z roku 1971 sa na dražbe v nemeckom meste Kolín nad Rýnom predal za 3,4 milióna eur.

slovakia

left justify in out

Obraz slávneho španielskeho maliara Pabla Picassa s názvom Buste de femme (Busta ženy) z roku 1971 sa na dražbe v nemeckom meste Kolín nad Rýnom predal za 3,4 milióna eur. Pôvodne sa odhadovalo, že sa obraz vydraží za 1,5 – 2,5 milióna eur. V utorok to uviedla agentúra DPA.

 

Najvyššiu sumu za Picassovu maľbu ponúkol záujemca zo Švajčiarska, ktorý sa na dražbe zúčastnil telefonicky, oznámil aukčný dom Van Ham. Dodal, že to bolo po prvýkrát za uplynulých najmenej 25 rokov, čo sa Picassovo dielo dražilo práve v Nemecku. Historici umenia tvrdia, že na obraze sa nachádza Picassova druhá manželka Jacqueline Roqueová; obraz sa totiž pôvodne nachádzal v jej sídle. Pred dražbou bol súčasťou súkromnej nemeckej zbierky, ktorej celková odhadovaná hodnota bola desať miliónov eur.

 

img

Picasso po boku jeho vtedajšej manželky a múzy Jacqueline Roqueovej

 

Agentúra DPA pripomína, že Picasso, ktorý zomrel v roku 1973, vytvoril dohromady 400 portrétov o 46 rokov mladšej Roqueovej. Bývalá obchodníčka s keramikou neskôr Picassovým deťom zakázala, aby sa zúčastnili na jeho pohrebe. Zomrela v roku 1986.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies