Ako to je so šírením koronavírusu eurobankovkami?

NETKY.SK • 27 Február 2020, 14:50 • 2 min
Ako to je so šírením koronavírusu eurobankovkami?

BRATISLAVA - Eurosystém pravidelne skúma možný vplyv výroby a obehu eurobankoviek na verejné zdravie. A to aj v súvislosti s vírusmi.

slovakia

left justify in out

Uvádza to Národná banka Slovenska (NBS) s odvolaním sa na informácie od Európskej centrálnej banky (ECB).

 

Zatiaľ sa to nedokázalo

"Zatiaľ nie je dokázané, že by sa koronavírus šíril prostredníctvom eurobankoviek,“ uvádza centrálna banka.

Základom je tak podľa centrálnych bankárov aj pri narábaní s hotovosťou dodržiavať základné odporúčania odborníkov.

 

"Proti novému koronavírusu by sa mali uplatňovať základné ochranné opatrenia podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie, vrátane častého umývania rúk,“ uvádza na sociálnej sieti NBS.
 

 

Predchádzajte dezinfekciou rúk

Aj na koronavírus je najlepšia alkoholová dezinfekcia na ruky. Platí pravidlo, že alkoholová dezinfekcia patrí vždy na suché ruky, a hlavne, musí jej byť dostatočné množstvo. 

 

Ruky musia byť vlhké aspoň pol minúty, než uschnú. Teda nestačí, že si len tak ľahko potriete dlane. Bežne učia zdravotníkov, že keď vydezinfikujú miesto vpichu, musia tridsať sekúnd počkať, než vpichnú ihlu, napríklad pri očkovaní.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa World Health Organization (@who),

 

Aký gél vybrať?

Základná vec je pozrieť sa na etiketu prípravku, či sa tu píše, že má virucidný účinok, teda ničí vírusy. Takéto produkty potom ale nie sú kozmetickým výrobkom, ale patria medzi biocídne výrobky, ktoré skutočne likvidujú väčšinu baktérií i vírusov. Nájdete ich skôr v lekárni.

 

Ak sa teda v drogérii stretnete s gélom, ktorý má na obale napísané, že zabíja len 99% baktérií, nejde o biocídny výrobok a ten efekt je taký, ako by ste si len umyli ruky mydlom.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies