Ako to bolo s novičkom, ktorým sa mal otráviť Navaľnyj? OSN požaduje nezávislé vyšetrenie tohto jedu

NETKY.SK • 1 Marec 2021, 21:30 • 2 min
Ako to bolo s novičkom, ktorým sa mal otráviť Navaľnyj? OSN požaduje nezávislé vyšetrenie tohto jedu

MOSKVA - Dve popredné ľudskoprávne odborníčky Organizácie Spojených národov (OSN) vyzývajú na medzinárodné vyšetrovanie otravy lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného. V pondelok zároveň apelovali na jeho okamžité prepustenie.

slovakia

left justify in out

Podľa Agnés Callamardovej a Irene Khanovej cieľom otravy bolo vyslať "zlovestné varovanie", že takýto osud by mohol postretnúť každého, kto sa opováži kritizovať ruskú vládu.

 

img

platný link


"Vzhľadom na neadekvátnu reakciu domácich orgánov, použitie zakázaných chemických zbraní a zjavné pokusy o zabíjanie sa domnievame, že je potrebné urgentne uskutočniť medzinárodné vyšetrovanie, ktorého cieľom bude zistiť fakty a objasniť všetky skutočnosti a okolnosti týkajúce sa otravy pána Navaľného," uviedli obe ženy v spoločnom vyhlásení.

 

Vyjadrenia:

a) Sympatizanti Navaľného 
Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí lietadla ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína. Odborníci z Nemecka, Francúzska, Švédska a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) otravu pripísali nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby.

 

img

 

b) Rusko
Kremeľ vytrvalo odmieta účasť na otrávení Navaľného, keďže ruské laboratóriá údajne nenašli žiadne známky otravy. Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca nedávno vyslovil obvinenie, že Navaľného mohli otráviť až v Nemecku alebo počas letu z Ruska do Berlína.

 

Porušil podmienky 
Najznámejšieho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka. V krajine sa liečil päť mesiacov z následkov spomenutej otravy. Začiatkom februára Navaľného odsúdili na dva roky a osem mesiacov väzenia pre porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia počas zotavovania sa v Nemecku.

 

img

 

Podmienečný trest dostal v roku 2014 na základe obvinenia zo sprenevery. Podľa Navaľného bolo jeho obvinenie vykonštruované a európsky súd dospel k záveru, že bolo nezákonné.

Právnici protikorupčného aktivistu argumentovali, že ich klient sa počas liečby v Nemecku nemohol osobne hlásiť ruským úradom, aby splnil pravidlá podmienečného trestu.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies