Milióny eur na tepelné čerpadlá a kotly sa minuli za 11 minút

NETKY.SK • 17 Máj 2022, 10:40 • 2 min
Milióny eur na tepelné čerpadlá a kotly sa minuli za 11 minút

BRATISLAVA – Záujem Slovákov o dotácie na podporu inštalácie tepelných čerpadiel a kotlov na biomasu je obrovský.

slovakia

left justify in out

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v pondelok otvorila systém na registráciu žiadostí o vydanie poukážok na podporu týchto zariadení, no 15 miliónov eur sa minulo po 11 minútach, uviedol pre TASR vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič. Záujemcom, ktorí sa stihli v systéme zaregistrovať, bude informačný systém vydávať poukážky v utorok o 11:00 h, respektíve v stredu (18. 5.) v rovnakom čase. Do vydania poukážky majú domácnosti možnosť žiadosti upraviť.

 

SIEA pôvodne plánovala postupné spustenie registrácie záujemcov o poukážky na všetky podporované zariadenia, to znamená aj na fotovoltické panely a na solárne kolektory. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) však výzvy pozastavil práve z obavy, že pre veľký záujem sa vyhradených 15 miliónov eur minie v jednotlivých výzvach za niekoľko minút. Preto rezort rozhodol o podpore iba spomenutých dvoch zariadení. Výzva mala byť otvorená do konca mája. „Malo by sa ujsť každému, kto spĺňa podmienky,“ povedal minulý týždeň Sulík.

 

img

 

O príspevok na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu mohli požiadať majitelia rodinných domov alebo bytových domov, ktorí ešte od štátu na rovnaké zariadenie príspevok v minulosti nedostali. Pri tepelných čerpadlách je základná výška príspevku 272 eur na kilowatt (kW) výkonu a maximálny príspevok je 2 720 eur. Ten je možné zvýšiť o desať percent, pokiaľ majiteľ zrealizoval opatrenia na úsporu energií alebo v blízkosti nie je dostupné centrálne vykurovanie. Pokiaľ sú splnené obe podmienky, môže žiadať až o 340 eur na kW a maximálna výška príspevku je 3 400 eur.

 

Možno vás zaujme: Vo výrobnej hale v Malackách došlo k explózii s následným požiaromtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies