Ako bude vyzerať ruská výprava na najbližších dvoch olympiádach? Pod vlajkou "zbornej" to nepôjde

NETKY.SK • 19 Február 2021, 22:25 • 2 min
Ako bude vyzerať ruská výprava na najbližších dvoch olympiádach? Pod vlajkou "zbornej" to nepôjde

LAUSANNE - Ruskí športovci sa na OH v Tokiu a ZOH v Pekingu počas najbližších dvoch rokov predstavia nie pod názvom krajiny, ale pod hlavičkou národného olympijského výboru.

slovakia

left justify in out

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) aj Svetová antidopingová agentúra (WADA) schválili, že športovci z Ruska budú štartovať pod skratkou ROC, teda Russian Olympic Committee (v preklade Ruský olympijský výbor). Namiesto ruskej vlajky bude použité bude logo Ruského olympijského výboru vedľa olympijských kruhov, náhrada za ruskú hymnu ešte nie je známa. Rusi navrhli sovietsku vojnovú pieseň Kaťuša, v hre je aj olympijská hymna.

 


Štartovať pod názvom krajiny, pod vlajkou a národnou hymnou nemôžu ruskí športovci kvôli trestu dlhoročnému a systematickému štátom krytému aj organizovanému dopingu. Na základe trestu na oblečení ani na inom vybavení nesmie byť odkaz na názvom krajiny.

 

img


Na ZOH 2018 v kórejskom Pjongčangu štartovali Rusi po označením Olympijskí športovci z Ruska.

Na vrcholných podujatiach v rôznych športových odvetviach štartujú Rusi s rôznymi označeniami. V zimných športoch sú to názvy a skratky národných zväzov v daných športoch, Svetová atletika (WA) však štart Rusom na umožní len pod hlavičkou "Oprávnený neutrálny športovec" (ANA).
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies