Aké pravidlá budú platiť od pondelka v reštauráciách a fitness centrách? Mikas opäť zverejnil vyhlášku na poslednú chvíľu

NETKY.SK • 23 Apríl 2021, 15:37 • 2 min
Aké pravidlá budú platiť od pondelka v reštauráciách a fitness centrách? Mikas opäť zverejnil vyhlášku na poslednú chvíľu

BRATISLAVA - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR stanovil vo vyhláške bližšie podmienky otvárania terás od pondelka (26. apríla). Ohraničené majú byť maximálne z dvoch bočných strán, medzi stolmi musí byť najmenej dvojmetrový odstup.

slovakia

left justify in out

Úrad pod vedením hlavného hygienika Jána Mikasa vo vyhláške neurčil počet ani zloženie osôb sediacich za stolom. Posedieť si tak môže aj s priateľmi, s ktorými nebývate v jednej domácnosti. 

 

Podmienkou je negatívny test

Ako vysvetlila hovorkyňa úradu Daša Račková, ÚVZ vychádzal zo skúseností z praxe. Prevádzkovateľom sa minulý rok ťažko preverovalo, či za stolom na terasách skutočne sedia osoby zo spoločnej domácnosti a vznikali tak konfliktné situácie.

 

Pri vstupe do prevádzok a ich exteriérových častí bude potrebný negatívny výsledok testu nie starší ako sedem dní. Personál bude akceptovať aj dokument o prekonaní ochorenia Covid-19 či doklad o zaočkovaní.

 

Konzumovať jedlá či nápoje bude možné len posediačky, aby sa zabezpečil kontrolovaný rozostup ľudí. Samoobslužný výdaj nebude povolený. Príbor nesmie byť na stoloch, obsluha ho musí priniesť k jedlu zabalený do papierovej servítky.

 

img

 

Po každom zákazníkovi bude tiež nutné vydezinfikovať jedálny lístok, stoly a dotykové plochy. Pri vstupe na terasu musia byť dýchacie cesty prekryté.

 

„Rúško či respirátor si dávame z tváre dolu na čas, ktorý je nevyhnutný na konzumáciu jedál a nápojov, počas konverzácie má byť nasadené na tvári - počas rozprávania vznikajú kvapôčky a aerosól,“ uviedla Račková.

 

Mohlo by vás zaujímať: Dočkali sme sa! Od pondelka si môžete posedieť na terase reštaurácií či si ísť zacvičiť do fitka

 

Vo fitku bez rúška
Vyhláška upravuje aj podmienky fungovania fitness centier. Maximálna kapacita bude stanovená na šesť zákazníkov. Fitness centrá majú zvýšiť frekvenciu upratovania, čistenia a dezinfekcie dotykových plôch.

 

Pri športe nebude povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest. Prevádzka šatní a spŕch je možná za dodržiavania základných hygienických pravidiel.

 

img

Hlavný hygienik SR Ján Mikas upozornil, že uvoľňovanie opatrení so sebou prináša zvýšenú mobilitu ľudí. „Aj my, epidemiológovia, sa tešíme zo zlepšujúcej sa situácie, no pri uvoľňovaní opatrení máme vždy mierne obavy a v niektorých oblastiach by sme ešte so zmierňovaním chvíľu počkali. Chápeme však, že podniky už potrebujú fungovať,“ uviedol.

 

Odborníci preto prosia ľudí, aby nastavené opatrenia pre prevádzky dôsledne dodržiavali a aby na dodržiavanie v ich priestoroch dohliadali aj prevádzkovatelia.

 

Prečítajte si tiež: Na vstup do čerstvo otvorených obchodov musíte mať najviac 7-dňový test. Terasy sa možno otvoria o týždeň, či dvatwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies