Chcete získať vodičské oprávnenie bezplatne? Zistite, čí spadáte medzi tých, ktorým ho štát preplatí

NETKY.SK • 25 Apríl 2024, 21:30 • 2 min
Chcete získať vodičské oprávnenie bezplatne? Zistite, čí spadáte medzi tých, ktorým ho štát preplatí

Mladí ľudia z centier pre deti a rodiny môžu v rámci projektu Vzdelávanie mladých dospelých požiadať o príspevok na vodičské kurzy. Informoval o tom štátny tajomník ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš

slovakia

left justify in out

Mladí dospelí, ktorí majú objektívne náročnejšie podmienky pre vstup do života, majú od apríla novú príležitosť zlepšiť svoju kvalifikáciu a absolvovať kurz na získanie vodičského oprávnenia, ako aj získať vodičský preukaz či kvalifikačnú kartu vodiča, prakticky zadarmo.

Projekt je zameraný na získanie vodičského oprávnenia všetkých skupín (okrem A, AM, A1 a A2) a kvalifikačnej karty vodiča. Ide teda o priaznivú zmenu v porovnaní s minulými podobnými projektmi, hoci zameranú na pomerne špecifickú časť obyvateľstva. Výhodou je, že program počíta s preplácaním nákladov na získanie vodičského oprávnenia na vozidlá skupiny B, teda na osobné automobily a ľahké úžitkové vozidlá.

Úrad bude uhrádzať kurzovné v plnej výške poskytovateľovi, ktorý zrealizoval vzdelávanie. Okrem toho môže úrad vyplatiť aj paušálny príspevok na pokrytie časti výdavkov samotnému žiadateľovi po splnení všetkých podmienok. Výška paušálneho príspevku je 0,95 eura na jednu vyučovaciu hodinu, maximálne 190 eur.

Kto môže požiadať o príspevok?

Projekt je určený pre ľudí evidovaných na úradoch práce ako uchádzači o zamestnanie, alebo záujemcovia o zamestnanie.

O príspevok môžu požiadať mladí dospelí, u ktorých po dosiahnutí plnoletosti pokračuje poskytovanie starostlivosti v centre pre deti a rodiny, plnoleté osoby, ktoré sa sústavne pripravujú na povolanie a bol im predĺžený pobyt v centre o maximálnych 24 mesiacov, ako aj maloleté deti, ktoré sa pripravujú na osamostatnenie.

„Okrem zaplatenia kurzov v plnej výške sme pre nich pripravili aj príspevok na pokrytie časti výdavkov súvisiacich s účasťou na kurzoch,“ doplnil Onduš.

Uchádzači o zamestnanie alebo záujemcovia o zamestnanie môžu od 15. apríla podávať žiadosť o poskytnutie príspevku na podporu vzdelávania mladého dospelého na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny osobne alebo poštou.

Formulár je dostupný na samotných úradoch ako aj na webovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Barbora Šimkaninová
Zdroj: SITA, Autoviny, Foto: Topspeed
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies