Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
20.05.2020 16:06 Domov
Zvierací ombudsman sa zaoberá prípadom utýraných psov v rómskej osade v Huncovciach
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.05.2020 16:06 Domov

Zvierací ombudsman sa zaoberá prípadom utýraných psov v rómskej osade v HuncovciachBRATISLAVA - Zvierací ombudsman spolu s Československým kastračným programom (ČSKP) riešia prípad dvoch utýraných psov v obci Huncovce v okrese Kežmarok.


O tom informovala hovorkyňa projektu Zvierací ombudsman Natália Babicová. ČSKP našiel v pondelok 18. mája v rómskej osade v Huncovciach dvoch nemeckých ovčiakov utýraných obzvlášť brutálnym spôsobom. Oba psy vážnym zraneniam podľahli. Zvierací ombudsman preto podáva vo veci trestné oznámenie.

 

Psíky mali hlboké rany
Jeden pes mal veľkú bodnú ranu v oblasti chrbta, pravdepodobne spôsobenú sekerou. Druhý pes mal taktiež hlbokú ranu, ktorá siahala od brucha po semenníky. Rana bola výrazne zahnisaná a pes trpel značnou podvýživou. Oba psy boli pracovníkmi ČSKP prevezené na veterinárnu kliniku do Popradu.

 

Počas vyšetrenia sa u druhého psa preukázala trieštivá zlomenina panvy. Ovčiak, ktorý mal bodnú ranu v chrbte, uhynul počas operácie a druhý musel byť v dôsledku vážnych zranení utretený.

„Denne v našej bezplatnej právnej poradni prijímame množstvo prípadov týraných zvierat. Aj napriek tomu, že sa s krutosťou páchanou na zvieratách stretávame často, prípad utýraných ovčiakov v Huncovciach považujeme za obzvlášť brutálny,“ povedala zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. 

 

Kľúčové môžu byť aj tresty pre tyranov

Dodáva, že problém týrania zvierat musí byť v spoločnosti riešený komplexne. Základom je vzdelávanie a výchova detí v oblasti ochrany zvierat a prírody. Za mimoriadne kľúčové považuje aj zavedenie efektívnych trestov pre tyranov a ich uplatňovanie.

 

„Zdôrazňujeme, že je mimoriadne dôležité nastaviť efektívne tresty, ktoré budú spôsobilé pôsobiť v rámci individuálnej prevencie. To znamená, že páchateľ nebude takéto skutky ďalej vykonávať, pretože trest by bol preňho tak nepriaznivý, že sa mu bude chcieť vyhnúť,“ dodala Stanová.

 

Hovorí aj o generálnej prevencii, z ktorej vyplýva, že ďalší potenciálni páchatelia v okolí tyrana či v celej krajine sa dozvedia o čine a jeho dôsledkoch, ktoré pre nich budú neprijateľné a odstrašujúce.

 

Spravodlivé tresty za týranie zvierat
Členovia Zvieracieho ombudsmana už v roku 2011 presadili sprísnenie prvých trestov za týranie zvierat. V roku 2018 patril Zvierací ombudsman medzi tvorcov novely zákona o veterinárnej starostlivosti, podľa ktorej už zviera nie je vecou.

 

Roky však Zvierací ombudsman pracuje na ďalších pozmeňovacích návrhoch, ktoré by zaviedli naozaj spravodlivé tresty za týranie zvierat. Aliancia združení na ochranu zvierat, ktorá stojí za iniciatívou Zvierací ombudsman, celkovo zastrešuje 16 útulkov a ochranárskych organizácií na Slovenskureklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok