Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
rieka Slaná
rieka Slaná
10.06.2022 20:11 Domov
Znečistenie rieky Slaná bude mať dôsledky aj v zmene legislatívy, vyhlásil Budaj
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.06.2022 20:11 Domov

Znečistenie rieky Slaná bude mať dôsledky aj v zmene legislatívy, vyhlásil BudajBRATISLAVA – Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce pre znečistenie rieky Slaná vodou z bývalej bane presadiť zmenu legislatívy.


„Tak ako iní platia pokuty, keď znečisťujú vodu, budú platiť aj bane,“ vyhlásil v TASR TV šéf rezortu Ján Budaj (OĽaNO). Upozornil, že bane majú výnimky na výtok banskej vody. „Môže byť úplne nevinná, ale aj nemusí. V tomto prípade obsahovala mangán, arzén, aj železo vo vysokých prekročeniach normy,“ povedal s tým, že fauna a flóra rieky Slaná bola ťažko zasiahnutá.

 

 

Rezort hospodárstva začal práce na odstránení výtoku kontaminovanej vody, podľa Budaja však mohol zakročiť podstatne skôr. Po skončení prác budú odborníci z rezortu životného prostredia kvantifikovať škody, odhadujú, že budú veľkého rozsahu. „Podali sme aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa,“ doplnil Budaj. Podobných časových bômb v podobe nedostatočne sanovaných starých baní podľa neho môže byť na Slovensku viac, preto je potrebné prehodnotiť funkčnosť existujúcich mechanizmov na predchádzanie podobným škodám.

 

 

„Na Slovensku fakticky skončili všetky bane, ktoré boli vo vlastníctve štátu. Pomaly skončili aj všetky bane súkromné, až na jednu - dve výnimky. Ale systém banských zákonov a úradov ostal. Pri tejto havárii sa ukázalo, ako málo je funkčný,“ skonštatoval Budaj. Do konca júna mali obchodníci možnosť dopredať zásoby tovaru v nezálohovaných PET fľašiach a hliníkových plechovkách. Budaj neočakáva od júla zvýšený tlak na odovzdávanie týchto obalov. „V skutočnosti sa fľaše, ktoré nemali zálohovanie, minuli už pred pár mesiacmi,“ ozrejmil.

 

K téme: Rudné bane podajú pre znečistenie rieky Slaná trestné oznámenie

 

Vďaka prevažne pozitívnej reakcii verejnosti je podľa neho reálne postupné dosiahnutie cieľa 90 - percentnej recyklovanosti týchto obalov. „Čo je nepríjemné, ešte stále nie sú zapojené všetky malé predajne. Ale správca systému prisľúbil, že bude aj finančne podporovať skenery pre malé predajne,“ uzavrel Budaj.

 

 

Reforma národných parkov im priniesla okrem iného právnu subjektivitu a s ňou možnosť čerpať európske peniaze. „Národné parky Poloniny a Muránska planina sú priamo napísané v Pláne obnovy. Ak by zákon neprešiel, tieto dva národné parky by prišli o 16 miliónov eur," tvrdí Budaj. Pokročil podľa neho aj dlhé roky zanedbaný proces zonácie národných parkov. „Aktuálne predkladám zonáciu Muránskej planiny. Dosiahli sme veľmi dobrú dohodu aj s domácimi aktérmi, vrátane poľovníkov a lesníkov.“

 

 

Rezort životného prostredia podľa neho s prvým veľkým projektom z Plánu obnovy určeným širokej verejnosti príde do konca leta. „Je pripravený veľký projekt zatepľovania domov. Bude to prvý veľký projekt z Plánu obnovy. Vyštartovali sme zavčasu a sme najbližšie tomu, aby sme už vyhlásili výzvu,“ priblížil minister. Očakáva veľký záujem verejnosti.

 

Možno vás zaujme: Kolíková odvolala sudcu Romana Fittareklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok