Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Arktída
Arktída
04.12.2017 20:23 Zaujímavosti
Zmrazené hranice: ako krajiny rozdeľujú Arktídu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2017 20:23 Zaujímavosti

Zmrazené hranice: ako krajiny rozdeľujú ArktíduPETROHRAD - V Petrohrade sa otvára 7. medzinárodné fórum "Arktída: súčasnosť a budúcnost". Informuje agentúra TASS.


Arktída - severná polárna oblasť Zeme zahŕňa okraj kontinentov Eurázie a Severnej Ameriky. Takmer celý Arktický oceán s ostrovmi, s výnimkou pobrežných ostrovov Nórska a priľahlých častí Atlantického a Tichého oceánu.

 

Arktída "hraničí" s piatimi krajinami: Ruskom, Kanadou, USA, Nórskom a Dánskom. Ruské vlastníctvo v Arktíde - polárne oblasti zeme v rámci hraníc Ruska priľahlé k Severnému pólu, vrátane severného pobrežia Eurázie, Arktický oceán s ostrovmi a časť Tichého oceánu.

 

Moderné hranice ruskej Arktídy sú stanovené prezidentským dekrétom od 2. mája roku 2014. Medzinárodná dohoda, definujúca právny štatút Arktídy neexistuje.

 

Geografický severný pól alebo oblasť Severného ľadového oceánu, ktorý ho obklopuje, nevlastní žiadna krajina. Zahraniční ministri a ďalší oficiálni zástupcovia Kanady, Dánska, Nórska, Ruska a USA sa 28. mája 2008 stretli v meste Ilulissat na Arkticko-oceánskej konferencii, kde ohlásili Ilulissatskú deklaráciu.

 

Ľad v Arktíde sa roztápa a vynášajú sa na povrch doteraz nezodpovedané otázky a problémy. Úpravou správania štátov v Arktíde sa doteraz nezaoberá žiadna medzinárodná zmluva. Problémy a otázky sa predovšetkým týkajú vymedzenia hraníc a územných nárokov štátov, ktoré sa netýkajú iba pevniny, ale aj podmorskej pevniny, najmä kontinentálneho šelfu. Kontinentálny šelf je zaujímavý pre všetky krajiny, ktoré "hraničia" s Arktídou, najmä z ekonomického hľadiska, pretože práve tu sa majú nachádzať ložiská nerastných surovín. V tomto ohľade zohráva významnú rolu UNCLOS (Dohovor Organizácie Spojených národov o morskom práve).reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok