Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. jan. 2021Drahomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.11.2019 08:35 Zaujímavosti
Zlé sny nás podľa vedcov majú pripraviť na realitu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.11.2019 08:35 Zaujímavosti

Zlé sny nás podľa vedcov majú pripraviť na realituZlé sny a nočné mory nie sú ničím príjemným. A to nielen pre deti, ale aj pre dospelých. Bohužiaľ nevyhneme sa im a niekedy sa takmer každý z nás prebudí so zlým pocitom, ktorý po sebe zlý sen zanechal.


Vedci však tvrdia, že zlé sny majú svoj význam a sú pre nás užitočnejšie, než by ste si mysleli.

 

Zlé sny verzus realita

 

Je samozrejmé, že nikto z nás nechce prežívať nepríjemnosti, a to ani v snoch. Občas nám však zlé sny narušia pokojný spánok a nám nezostáva nič iné, len sa pokúsiť s tým vyrovnať.

 

Podľa portálu BBC, si vedci myslia, že zlé sny sú oveľa užitočnejšie. Strach, ktorý prežívame v spánku počas snenia, nám totiž pomáha pripraviť sa na náročné situácie, ktoré zažívame počas bdenia v realite.

 

Vedci zo Švajčiarska a USA sa rozhodli, že preskúmajú spôsob, akým rôzne sny ovplyvňujú náš mozog. Ich zistenia sú vskutku zaujímavé, ukázalo sa totiž, že ak sa nám zdajú zlé sny, mozog následne dokáže efektívnejšie reagovať na strach, ktorý prežívame v realite.

 

Pokiaľ ide o zlé sny, tie môžu mať podľa vedcov dokonca terapeutický účinok a môžu byť využité pri liečbe úzkostných stavov.

 

 

Strach v reálnom živote

 

Dôležité však je, aby bol sen primerane strašidelný, nie však traumatizujúci. Ak je sen traumatizujúci, jedinca na realitu nepripraví a nepomôže mu lepšie zvládať strach, ba práve naopak.

 

Zlý sen nemusí nijako výrazne narušovať spánok, zatiaľ čo nočné mory môžu spôsobiť nespavosť a zapríčiniť ďalšie zdravotné ťažkosti súvisiace s nekvalitným spánkom.

 

Vedci skúmali priamo v laboratóriu spánok a sny 18 jedincov, pričom ďalších 89 si viedlo o snoch podrobné denníky.

 

Zaznamenávalo sa, ako sú prepojené pocity pociťované počas snenia s emóciami, ktoré prežívajú jedinci za bdelého stavu.

 

Výsledky štúdie boli publikované v časopise Human Brain Mapping a ukázalo sa, že strach pociťovaný v snoch pomáhal subjektom lepšie zvládať strach, s ktorým sa museli vyrovnávať počas následne dňa.

 

Ak sa človeku počas noci sníval zlý sen, tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za zvládanie strachu, fungovala po prebudení efektívnejšie.

 

Zlé sny teda pôsobia ako istá forma prípravy na realitu. Navyše, čím viac sa jedincom snívali zlé sny, tým bola aktivita v danej časti mozgu vyššia.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok