Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Novela, ktorá by legislatívne zakotvila prítomnosť doprovodu detí či rodičiek neprešla schvalovacím procesom.
Novela, ktorá by legislatívne zakotvila prítomnosť doprovodu detí či rodičiek neprešla schvalovacím procesom.
07.10.2021 13:36 Domov
Parlament zmietol zo stola právo na sprevádzajúcu osobu detí a žien rodičiek
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.10.2021 13:36 Domov

Parlament zmietol zo stola právo na sprevádzajúcu osobu detí a žien rodičiekBRATISLAVA - Poslanci Národnej rady dnes odmietli novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorá mala zabezpečiť právo maloletých a rodičiek na sprevádzajúcu osobu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.


Pod návrh sa pôvodne podpísali koaliční poslanci, no poslankyne Lucia Drábiková a Jarmila Vaňová (obe OĽANO) napokon svoj podpis stiahli. OĽANO so zámerom návrhu súhlasí, no na základe analýzy a odporúčania rezortu zdravotníctva ho považuje v predloženom znení za v praxi nevykonateľný.

 

 

Vladimíra Marcinková, ako jedna z predkladateliek, argumentovala, že hoci sa aj v súčasnosti umožňuje rodičovi byť pri dieťati v nemocnici, nie je to zakotvené v legislatíve.

 

 

Rezort zdravotníctva po konzultáciách so zástupcami ústavných zdravotníckych zariadení upozornil na problém obmedzení počtu lôžok, zvýšených finančných nákladov na dovybavenie, rekonštrukciu či výstavbu nových lôžok, ako aj nemožnosti dôslednej kontroly rozlíšenia sprevádzajúcich osôb a návštev alebo zvýšeného rizika nozokomiálnych nákaz.

 

Návrh predpokladal, že maloletý pacient by mohol mať právo na prítomnosť zákonného zástupcu, respektíve inú blízku osobu či opatrovníka. Žena rodička by mohla mať podľa odmietnutého návrhu pri pôrode blízku osobu, respektíve osobu, ktorú si sama určí.

 

Poslanci v predkladacej správe upozorňovali na nedostatky v súvislosti s ochranou súkromia pacientov, ktoré sa týkajú aj účasti sprevádzajúcej osoby. Upozorňovali na časté a nedôvodné odopretie ich prítomnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti alebo iné obmedzovanie kontaktu pacienta so sprevádzajúcou osobou. V návrhu predkladatelia pripomenuli záväzok štátu zohľadňovať najlepší záujem dieťaťa aj pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

 

 

Marcinková tvrdila, že takýmto ustanovením by sa mohlo prispieť k odbremeneniu zdravotníkov. Sprevádzajúca osoba by ich mohla podľa nej zastúpiť napríklad pri polohovaní pacienta, mohla by pri ňom byť neustále, pričom zdravotná sestra má aj iných pacientov.

 

 

Štvrtkovým hlasovaním poslanci zároveň ukončili 40. schôdzu parlamentu, ktorá sa začala 16. septembra. Poslanci sa majú opäť zísť na schôdzi od 19. októbra.

 

Možno vás zaujme: Boris Kollár nechá preveriť uniknutý zoznam stratifikácie nemocníc

 

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová v reakcii na neschválený zámer uviedla, že štandardy, ktoré pre SR vyplývajú z medzinárodných dohovorov, hovoria o potrebe vytvoriť systém pre sprevádzajúce osoby. "Uvedomujem si, že aj pandémia mnohé veci zhoršuje. Napriek tomu sa domnievam, že je povinnosťou verejného ochrancu práv prinášať tieto témy. V tomto prípade to bolo pretavené do poslaneckého návrhu. To, že sa tieto štandardy na Slovensku nezvyšujú, určite nie je dobrou správou, ale vnímam to tak, že to súvisí aj s komplexom problémov, ktorý v zdravotníctve rezonuje aj v nadväznosti na stratifikáciu nemocníc." Patakyová verí, že táto téma ostane v "hľadáčiku" rezortu zdravotníctva.

 

 

Poslankyňa Eva Horváthová skonštatovala, že už dnes majú zdravotnícke zariadenia povinnosť prijať rodičov pri deťoch do troch rokov a pri onkologicky chorých deťoch. Marcinková chcela podľa nej zaviesť do zákona nepretržitú prítomnosť rodičov pre pacientov do 18 rokov, čo by dnes spôsobilo veľké aplikačné problémy. "Máme písomné vyjadrenie od hlavného odborníka pre pediatriu, ktorý povedal, že je to nerealizovateľné," povedala Horváthová novinárom.

 

Hnutie sa podľa nej stotožňuje s názorom ombudsmanky, že o tom treba hovoriť. Prítomnosť rodičov pre dieťa je podľa nej dôležitá, ale nemôžu sa prijať zákony, ktoré sa nedajú aplikovať do praxe pod hrozbou pokuty. Pripomenula, že na prvej koaličnej rade návrh prešiel, no na ďalšej prišli s pripomienkami. "Bola to z veľkej časti aj moja iniciatíva. Ja ako pediater nedokážem podporiť zákon, ktorý mojim kolegom v súčasnom stave sťaží situáciu a bude prinášať zbytočnú nervozitu." 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Facebook/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASR/ FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok