Testovaných na slovensku
179293
Infikovaných na slovensku
1522
Infikovaných svetovo
6419294
Úmrtí svetovo
378959
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. jún. 2020Xénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Inscenácia približuje život a smrť ako ju vnímajú a prežívajú samotní herci
Inscenácia približuje život a smrť ako ju vnímajú a prežívajú samotní herci
27.05.2019 13:14 Kultúra
Život a smrť v divadle Skrat
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.05.2019 13:14 Kultúra

Život a smrť v divadle SkratBRATISLAVA-Koľko smrtí dokáže prežiť jeden človek? Koľko života je v každej smrti? Čo ostáva hercom, keď takmer každý dnes hrá? Je to ich smrť? To sú otázky, ktoré si kladú postavy v novom predstavení Smrťá žiťá (Posledný majáles) autorského divadla SkRAT. Herci a tvorcovia si tentokrát prizvali na spoluprácu chorvátskeho hudobníka Tomislava Koprivčevića. Premiéra bude v stredu 29. mája v bratislavskom A4 - priestore súčasnej kultúry.


Inscenácia približuje život a smrť ako ju vnímajú a prežívajú samotní herci - tvorcovia, ktorí sú zároveň rodičmi, pracujúcimi, mužmi či ženami. Tak ako všetky ostatné predstavenia, ktoré má divadlo SkRAT v repertoári, aj toto vznikalo metódou kolektívnej tvorby. 

 

 “Kolektívna autorská tvorba nám umožňuje dostávať sa do situácií, v ktorých každý reaguje inak a dovoľuje pohrávať sa s rôznymi myšlienkami a fantáziami. Prežívať, vciťovať sa, odcudzovať, zabávať sa, hádať sa, závidieť, povzbudzovať sa, obdivovať i plakať. Byť k sebe úprimní či pretvarovať sa. Niečo medzi spaním, kráčaním, státím, behom a bicyklovaním. Všetko, čo patrí k obsahu života. Niečo prirodzené, ale zároveň vždy prekvapujúce. Niečo medzi prvým nádychom a posledným výdychom. Jednoducho život a istá smrť,”  hovorí o predstavení jedna z autoriek a herečiek Lucia Fričová. 

 

 

Novým elementom je v tomto prípade spolupráca s chorvátskym hudobníkom žijúcim na Slovensku, Tomislavom Koprivčevićom, ktorý slovenskú realitu prirodzene vníma odlišne, ako “skraťáci”, ktorí sa tu narodili.

 

“Spolupráca s Tomom bola prirodzená a zároveň nadprirodzená ako život sám. Na Slovensko prišiel za láskou, kvôli ktorej sa rozhodol opustiť rodnú krajinu a zmeniť zamestnanie. Aj umenie robí z lásky, inak by nás v Skrate nevydržal tak dlho učiť hrať na trúbky. :-) Asi sme sa pritiahli navzájom alebo to tak malo byť,”  hovorí o stretnutí s ním Lucia Fričová.Tomislav Koprivčević v inscenácii nielen hrá, ale spolu s hercami vytvoril aj hudobnú stránku nového predstavenia.

“Spoluprácou s ním sa do inscenácie vniesol tematický prvok, že "cudzie" oživuje a obohacuje uzavreté society, a tie society sa vďaka tomu môžu posunúť niekam inam a niečo nové sa pokúsiť naučiť,”dodáva ďalšia s autoriek a herečiek Inge Hrubaničová. 

Tomislav Koprivčević žije na Slovensku 4 a pol roka a divadlo SkRAT spoznal vďaka autorovi a hercovi Milanovi Chalmovskému, s ktorým spolupracujú ako klauni pre OZ Červený nos. V Chorvátsku pracoval v Národnom divadle v Rijeke ako prvý trombón v orchestri a spolu s bratom vytvoril hudbu k niekoľkým predstaveniam. 

 

“Chýbalo mi tam naozajstné divadlo, kde herci “idú s kožou na trh”. Mal som šťastie, že som spoznal divadlo SkRAT a hneď som vedel, že s nimi chcem spolupracovať. Ich proces tvorby je pre na veľmi zaujímavý. Baví ma to, ako sa spoločne tvorí a ako vznikajú situácie, ktoré potom použijeme v inscenácii. Moji noví kolegovia sú fantastickí a sú to veľmi inteligentní a vtipní ľudia,” hovorí Tomislav Kopričević o čerstvej spolupráci.

 

Text inscenácie je selekciou z asi stopäťdesiatich strán prepísaných improvizácií, ktoré pripravila spolu s kolektívom Inge Hrubaničová. Témou je kolobeh života a množstvo jeho drobných častí, ktoré majú svoju dôležitosť. Alebo ju naopak vôbec nemajú.


Autori a účinkujúci: L. Fričová, D, Gudabová, I. Hrubaničová, M. Chalmovský, T. Koprivčević, V. Zboroň a iní (ak prídu), príprava textu inscenácie: I. Hrubaničová a kolektív tvorcov, scéna a kostýmy: kolektív tvorcov, hudba: T. Koprivčević, svetelný dizajn: B. Adamčík

 

O divadle SkRAT

Divadlo SkRAT začalo svoju činnosť čoskoro po rozpade divadla Stoka. Pracuje výhradne so svojimi vlastnými témami a textami, ktoré vznikajú priamo na skúškach. Charakteristické je kolektívnym autorstvom, či improvizáciou priamo na javisku, autentickosťou a aktuálnosťou zvolených tém. Pravidelne je súčasťou divadelných festivalov doma aj v zahraničí a získalo za svoje predstavenia niekoľko významných ocenení. Domovskú scénu má v bratislavskom A4 - priestore súčasnej kultúry.

 

Tomislav Koprivčevićje chorvátsky hudobník žijúci na Slovensku. Študoval na Vysokej škole múzických umení v Grazi, hral s mnohými orchestrami a hudobnými telesami a spolupracoval s viacerými kapelami a spevákmi. Pôsobí tiež ako zdravotný klaun v občianskom združení Červený nos a v Súkromnej základnej umeleckej škole Ludus.

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Ars Bratislavensis. Napísanie divadelnej hry podporil z verejných zdrojov formou štipendia Fond na podporu umenia.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky PB

Foto:  SkRATNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok