Béla
Bugár

Zuzana
Čapútová

Eduard
Chmelár

Gabriela
Drobová

Štefan
Harabin

Marian
Kotleba

Milan
Krajniak

František
Mikloško

Rober
Mistrík

Róber
Švec

Bohumila
Tauchmannová

Juraj
Zábojník

Oskar
Fegyveres

Maroš
Šefčovič
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2019Bohdana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
14.05.2018 14:05 Relax
Ženy postihnuté chorobou skleróza multiplex môžu mať zdravé deti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.05.2018 14:05 Relax

Ženy postihnuté chorobou skleróza multiplex môžu mať zdravé detiBRATISLAVA - Netreba mať predsudky k ochoreniu na sklerózu multiplex, ale ani nemožno podceňovať jej príznaky. To je hlavný odkaz lekárov aj liečených pacientov z pondelkovej tlačovej konferencie v Bratislave.


Uskutočnila sa pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex pod názvom Neskrývaj sa - odhoď predsudky a môj život so sklerózou multiplex. Je to aj názov pokračujúceho minuloročného projektu, ktorého zámerom je väčšia informovanosť verejnosti.

 

Štyria lekári vo svojich prednáškach potvrdili, že táto choroba je nevyliečiteľná. Má rôzne štádiá postihnutia s množstvom príznakov (mravčenie časti tela, poruchy rovnováhy a hybnosti, zabúdanie, závraty, depresia, únava, ale nie z námahy), ktorým však niektorí postihnutí ľudia často nevenujú dostatočnú pozornosť. Pri jej diagnostickom zistení bývajú v šoku, že skončia na invalidnom vozíku, že ostanú dementní, nebudú môcť mať deti. Majú veľké obavy z prezradenia, že stratia zamestnanie, ako to prijme rodina, stávajú sa uzavretí a odlúčení.

 

"Tomu sa dá predísť pri včasnom zistení. Dnes máme oveľa viac účinnejších foriem na diagnostiku tejto choroby, jej liečbu a stabilizáciu postihnutia ako v nedávnej minulosti. Pokročili sme aj v manažovaní pacientov pri obave z liečby. Dôležitá je úzka spolupráca s lekárom, byť otvorený liečebným možnostiam. Oddeľovanie liečby je veľké riziko telesné aj psychické. Pri zanedbaní stupeň postihnutia môže vyústiť až v invaliditu," konštatovala Darina Slezáková Petrleničová, neurologička z Centra pre liečbu sklerózy multiplex na II. neurologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Toto zápalové ochorenie časti mozgu sa vyskytuje trikrát častejšie u žien ako u mužov. Najviac sa prejaví medzi druhou a štvrtou dekádou života. Je to v období, kedy si ženy chcú založiť rodinu a mať deti. Aj keď spomínané ochorenie je s tehotenstvom úzko späté, nemusí byť rizikom.

 

"Plánované tehotenstvo ženy so sklerózou multiplex v stabilizovanom stave je naopak vítané. Kvôli tejto chorobe sa žena nemusí vzdať túžby po dieťati. Gravidita má dokonca priaznivý vplyv na chorobu. Iné je to po pôrode, kedy je potrebné dôslednejšie lekársky sledovať pacientku," potvrdila Slavomíra Kováčová, neurologička z Centra pre liečbu sklerózy multiplex II v Nitre.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok