Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Peter Visolajský
Peter Visolajský
08.03.2021 12:22 Domov
Visolajský skritizoval, že na vyššie mzdy sestier nie sú peniaze, no na prevoz pacienta za 4000 Eur zrazu máme
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2021 12:22 Domov

Visolajský skritizoval, že na vyššie mzdy sestier nie sú peniaze, no na prevoz pacienta za 4000 Eur zrazu mámeSLOVENSKO - Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský na sociálnej sieti skonštatoval nespravodlivosť ministerstva.


Podľa neho slovenskí zdravotníci majú ministerstvo, čo povie, že na vyššiu mzdu zdravotnej sestry nie sú na Slovensku peniaze a následne je vládnym špeciálom prevážaný jediný pacient. 

 

 

A to rovno v lietadle tisíc kilometrov do nemeckej nemocnice, aby sa o neho starali spokojní nemeckí lekári a sestry. Letová hodina lietadla Tu-154M vychádza na približne 4 200 eur, k tomu sa ešte pripočítavajú letiskové poplatky.

 

Súvisiaci článok: Matovič dostal od kancelárky Angely Merkelovej ponuku na prevoz pacientov do Nemecka

 


„Nie je nám tu na Slovensku ani trochu trápne?“ pýta sa Visolajský. Snaha zachrániť každého pacienta je podľa neho samozrejmosťou, problém je však inde.

 

Súvisiaci článok: Do Nemecka dnes previezli prvého slovenského pacienta s ochorením COVID-19

 

„Slovensko sa dnes prosí o pomoc ostatným krajinám, aby nám poslali svojich zdravotníkov, prosíme, aby nám liečili našich pacientov, lebo Slovensku chýbajú lekári a sestry. Zamýšľa sa niekto, prečo nemáme viac personálu v nemocniciach? Ak niekto zo súčasného ministerstva povie, že to spôsobili minulé vlády, pýtam sa, čo také za rok spravilo súčasné ministerstvo zdravotníctva, aby to tak nebolo?“ konštatoval predseda LOZ.

 

 

Visolajský dodal, že zažil mesiace „trápnych“ debát, aby naše ministerstvo dalo slovenským zdravotníkom, ak sa nakazia na COVID-19 pri výkone svojho povolania, PN, akú majú na Slovensku policajti, vojaci, ale aj samotní zamestnanci ministerstva. Odpoveď z rezortu podľa neho bola, že im to nemôže dať, aby to nezneužívali.

Upozornil aj na to, že ministerstvo na nemocnice, aby mali vyrovnané rozpočty. To sa podľa neho pri obmedzených príjmoch, bez toho, aby ministerstvo ako regulátor dohliadalo na zdravotné poisťovne, nedá dosiahnuť inak, ako znižovaním personálnych nákladov.

 

Fakultná nemocnica Nitra, kde Visolajský pracuje, navrhuje lekárom, že im časť nadčasov nebude preplácať, ale poskytne im za ne náhradné voľno. Mesačne tak chce podľa predsedu LOZ na jednom atestovanom lekárovi „ušetriť“ okolo 200 eur. Viacerí lekári už vedenie nemocnice upozornili, že po takejto zmene odídu z nemocnice preč.

 

 

Vedenie nemocnice sa však napriek tomu svojho úmyslu stále nevzdalo. „V rámci 'optimalizácie personálnych nákladov' sú moje kolegyne sestry nespokojné, lebo ich vedenie núti za nadčasy brať si náhradné voľno. Áno, v čase keď hovoríme, že pre pacientov nemáme dosť sestier a tak, pacientov po jednom vozíme vládnym špeciálom do Nemecka,“ uzavrel.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Wikipedia/ Fb Fakultná nemocnica Nitra/ SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok