Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. aug. 2019Tichomír
BratislavaBratislava 28°
Biblia
TV program
Moje Netky
Lausanne
Lausanne
30.01.2019 11:28 Relax
VIDEO V Lausanne oznamuje hodiny jeden z posledných hlásnikov v Európe
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.01.2019 11:28 Relax

VIDEO V Lausanne oznamuje hodiny jeden z posledných hlásnikov v EurópeLAUSANNE - Už nevaruje pred požiarmi, ale každú noc oznamuje hodiny z vyšej zvonice na katedrále v Lausanne. Hlásnik vo švajčiarskom meste, kde táto funkcia existuje viac ako šesť storočí, je jeden z posledných v Európe, píše agentúra AFP.


"Udrela desiata hodina, udrela desiata hodina," toto hlásenie, vždy v zodpovedajúcom čase, sa nesie v nočnom Lausanne bez prestávky od roku 1405.

 

Po celý rok, vždy medzi 22:00 hodinou večer a 02:00 hodinou nočnou, vychádza hlásnik každú hodinu zo svojej "kancelárie" umiestnenej vo výške 153 schodov zvonice katedrály, aby skontroloval orloj.

 

Pôvodne bola úloha ponocného oveľa dôležitejšia

 

V mestách s drevenými stredovekými domami bol oheň stálou hrozbou. Vďaka sieti pomocníkov na zemi mal hlásnik na katedrále, najvyššej stavbe v meste, vyhlasovať čo najrýchlejšie poplach.

 

Hlásnik je zaniknuté povolanie, ktoré by mohlo byť najpresnejšie popísané ako nočný strážnik určitej obce. V minulosti mala každá väčšia obec svojho špecializovaného obecného zriadenca, ktorý túto funkciu vykonával.

 

V Európe bývali tisíce, ba státisíce ponocných, ktorí pomáhali chrániť mesto pred rozšírením požiarov, hovorí súčasný hlásnik v Lausanne Renato Häusler. Dnes si zachovalo spolu s Lausanne ponocného pôsobiaceho celoročne len ďalších šesť európskych miest: Annaberg, Celle a Nördlingen v Nemecku, Ripon v Británii, Krakov v Poľsku a Ystad vo Švédsku.

 

Katedrála v meste Lausanne. Zdroj: Pixabay 

 

Doba sa skrátila

 

V Lausanne mal hlásnik ešte do roku 1950 povinnosť ručne zvoniť, ale túto jeho úlohu prevzal automat. V praxi je teda hlásnik k ničomu, ale napriek tomu zostáva stále v činnosti a mesto je na udržiavanie tejto tradície veľmi pyšné, hovorí šesťdesiatročný Häusler, ktorý je nočným strážnikom od roku 2002.

 

Predtým bol 14 rokov zástupcom nočného strážnika. "Je to spôsob, ako oživovať históriu," vysvetľuje mestský radca David Payot. Zdôrazňuje zároveň, ako si obyvatelia hlásnika vážia.

 

 

Na začiatku 60. rokov bolo obmedzenie času, počas ktorej hlásnik hlásil (predtým to bolo od 21:00 hodín do úsvitu), chápané ako predzvesť zrušenia tohto povolania.

 

Miestne úrady dostávali veľa listov, aby ho zachovali. Renato Häusler si cení svoju prácu, "zbytočného" povolania v čase, keď sa všade vyžaduje rentabilita alebo výkonnosť.

 

Štyrikrát týždenne vystupuje Häusler na svoju vežu za mzdu, ktorej výšku nechce povedať, ale ktorá je "značne nižšia", ako sa obvykle za prácu v nočných hodinách platí.

 

Počas služby vyrába sviečky, čo je jeho ďalšia profesia. Ostatné večery plnia jeho funkciu náhradníci. "Niekedy sú večery pokojné a osamelé, ale tiež sú večery, kedy majú obyvatelia Lausanne, ľudia z okolia či turisti možnosť hlásnika navštíviť," hovorí jeden z nich, Marco Carrara.

 

 

Ročne sem príde 600 až 700 ľudí. "Sme v strede mesta a zároveň nad ním," zdôrazňuje Carrara a dodáva, že ho prilákala k práci pomocníka ponocného ušľachtilosť tejto úlohy.

 

Z výšky 40 metrov hlásnik zhliada na mesto, ako sa podľa ročných období premieňa. "V lete to je nádherné. Prilietajú sem hniezdiť dažďovníky," hovorí Häusler. "Myslím, že v úplne chaotickom svete je upokojujúce robiť povolanie, ktoré má tak dávnu tradíciu a ktoré nám umožňuje nachádzať naše korene," dodáva.

 reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok