Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. máj. 2022Júlia
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ekonomický analytik Mgr. Radovana Ďuranu z INESS
Ekonomický analytik Mgr. Radovana Ďuranu z INESS
19.07.2017 15:15 Ekonomika
VIDEO Investičné stimuly sú neefektívne pre jednotlivé firmy, zlepšenie podnikateľského prostredia treba riešiť plošne
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.07.2017 15:15 Ekonomika

VIDEO Investičné stimuly sú neefektívne pre jednotlivé firmy, zlepšenie podnikateľského prostredia treba riešiť plošneBRATISLAVA – Získavanie nových investorov je boj hlavne medzi stredoeurópskymi krajinami. Ten by však nemal byť postavený na úľavách iba pre jednotlivé zahraničné spoločnosti, ale na konkurencie schopnosti tvorenej výhodným podnikateľským prostredím pre všetkých a bez rozdielu.


Investičné stimuly sú z pohľadu ekonómov považované za úplatky, kedy si štáty kupujú budúcich investorov. V boji o nich, by malo hlavne záležať na prijateľnom podnikateľskom prostredí, ktoré  úzko súvisí aj s daňovým zaťažením. Slovensko patrí medzi krajiny z celej EÚ, ktorá ich má najvyššie.

 

Odvodové zaťaženie výrazným spôsobom ovplyvňuje prostredie na trhu, čo sa ďalej odráža v obľúbenosti čiernej práce na Slovensku. Zníženie odvodového zaťaženia, ktoré by viedlo aj k samotnému zníženiu ceny práce pre zamestnávateľov, by sa mohol vytvoriť priestor na získavanie väčšieho počtu investorov aj do chudobnejších regiónov ako je východné Slovensko.

 

Každoročne štát vyberie viac peňazí na daniach do štátneho rozpočtu, no aj napriek tomu, Slovensko hospodári neustále s deficitom. Minie viac ako vyberie, čo však nevidno na skvalitnení služieb ako napríklad v zdravotníctve, školstve či doprave. Bolo by vhodné upratať výdavky v jednotlivých štátnych rezortoch a pokúsiť sa hospodáriť o niečo lepšie, aby nedochádzalo k zbytočnému plytvaniu verejných zdrojov.

 

Ako hodnotí hospodársku a ekonomickú situáciu na Slovensku z dlhodobého hľadiska, hospodárenie s verejnými zdrojmi a s akými rizikami by mal štát rátať, sme sa opýtali ekonomického analytika Mgr. Radovana Ďuranu z INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz). Viac sa dozviete vo videu.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ

Foto:  netky MBNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok