Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Rusko. Jazero Bajkal.
Rusko. Jazero Bajkal.
12.03.2021 17:38 Relax
V Rusku spustili jedinečný ďalekohľad na vývoji ktorého sa podieľali aj vedci zo Slovenska
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.03.2021 17:38 Relax

V Rusku spustili jedinečný ďalekohľad na vývoji ktorého sa podieľali aj vedci zo SlovenskaIRKUTSK - Najväčší hlbokomorský neutrínový ďalekohľad na severnej pologuli Bajkal-GVD – jedinečná mega-vedecká inštalácia potrebná na štúdium vesmíru a vytvorenie novej astronómie a astrofyziky – je zahájená v piatok pri Bajkálskom jazere.


Tento ďalekohľad poskytne vedcom bezprecedentné príležitosti na vykonávanie geofyzikálnych, hydrologických a limnologických výskumov, skúmanie vývoja galaxií a vesmíru, uviedlo ruské ministerstvo pre vedu. Toto podujatie sa stalo jednou z kľúčových udalostí v rámci Roku vedy a techniky, ktorý sa koná v Rusku.

 

 

Nový ďalekohľad poskytne vedcom príležitosti, ktoré nemajú ani obrovské pozemné observatória ani ich "kolegovia" vo vesmíre. Vedci sa domnievajú, že neutrína sa môžu dostať na Zem bez významných zmien z útrob rodiacich sa alebo umierajúcich galaxií a rôznych exotických hviezdnych objektov a poskytujú informácie o tom, čo a kde sa vo vesmíre stalo pred miliónmi alebo dokonca miliardami rokov.

 

 

Preto, aby vedci odpovedali na hlavné otázky astronómie a astrofyziky týkajúce sa vývoja galaxií a vesmíru, musia študovať toky neutrín s vysokou energiou z astrofyzikálnych zdrojov.

 

Prečo práve Bajkal?

Jazero Bajkal sa ukázalo ako veľmi vhodné na umiestnenie nového ďalekohľadu. Faktom je, že na zachytenie neutrín je potrebné veľké množstvo najtransparentnejšej hmoty, s ktorou interagujú. Okrem toho, ďalekohľad musí byť chránený pred rôznymi procesmi na pozadí.

 

 

Vedci z viacerých krajín 

Výstavba hlbokomorského neutrínového ďalekohľadu sa začala v roku 2015. Projekt bol vyvinutý pod vedením výskumníkov z JINRÚstavu pre jadrový výskum Ruskej akadémie vied a zapojené boli tiež vedci a inžinieri z ruských výskumných centier a vedci z Českej republiky, Slovenska a Poľska.

 

Vlastnosti Bajkal - GVD 

Už vo fáze vytvárania ďalekohľadu sa vedcom vďaka jeho detektorom podarilo predpovedať tri alebo štyri udalosti z vysoko energetických neutrín astrofyzikálnej povahy v rokoch 2021-2022. Skutočnosť, že detektory zachytili toky neutrínoddelili tieto častice od mnohonásobne vyššej úrovne šumu a signálov pozadia, je už vedeckým úspechom na svetovej úrovni. V porovnaní s ostatnými ďalekohľadmi sú hlavnými výhodami Bajkalského neutrínového ďalekohľadu fyzikálne vlastnosti pracovného prostrediabajkalského ľadu.

 

 

Ďalekohľad s takými charakteristikami otvára nebývalé možnosti pre výskum v oblasti neutrínovej astrofyziky a vysoko energetickej astronómie.

 

 Zdroj:   https://ria.ru/20210312/teleskop-1600858930.html

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: N.R Netky.sk RIA.ru

Foto:  Facebook, YouTube, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok