Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. okt. 2020Uršuľa
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
04.04.2020 14:42 Relax
V nasledujúcich desaťročiach hrozí vymretie jednému miliónu druhov živočíchov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.04.2020 14:42 Relax

V nasledujúcich desaťročiach hrozí vymretie jednému miliónu druhov živočíchovBRATISLAVA – V nasledujúcich desaťročiach je vyhynutím ohrozených jeden milión rôznych druhov živočíchov. Uvádza sa to v publikácii ministerstva životného prostredia (MŽP) Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj, ktorú envirorezort sprístupnil na svojej internetovej stránke.


MŽP v nej uvádza, že od roku 1900 klesla početnosť pôvodných druhov vo väčšine hlavných pevninových biotopov o jednu pätinu. 

 

Svet sa zmení na nepoznanie?

Ohrozených je viac ako 40 percent druhov obojživelníkov, takmer 33 percent koralových útesov a vyše tretina všetkých morských cicavcov. Celosvetovo zaniklo viac než 85 percent mokradí a ich miera straty je trikrát rýchlejšia ako strata lesov.


MŽP v príručke uvádza, že podľa správy Medzivládnej vedecko-politickej platformy pre biodiverzitu a ekosystémové služby je ľudskou činnosťou „vážne zmenených” 75 percent pevniny a 66 percent morského prostredia.

 

Hlavným dôvodom sú zmeny vo využívaní pôdy a mora, priame využívanie organizmov, zmena klímy, znečisťovanie životného prostredia a rozširovanie inváznych druhov. K tomuto stavu tiež prispieva narastajúci počet ľudí na svete a stúpajúca potreba konzumovať čoraz viac potravín.

 

 

Populácia stále narastá
Stúpa aj využívané množstvo iných prírodných zdrojov, ako napríklad dreva, zásob rýb a iných morských živočíchov. Od roku 1970 sa ľudská populácia viac než zdvojnásobila a tempo rastu sa neustále zvyšuje. V roku 2019 žilo na zemi 7,7 miliardy obyvateľov.

 

Do roku 2030 by populácia mohla narásť na 8,5 miliardy a do roku 2050 na 9,7 miliardy ľudí. Poľnohospodárska výroba sa od roku 1970 strojnásobila a výrub lesov sa takmer zdvojnásobil. V porovnaní s rokom 1980 sa ročne vyťaží dvakrát toľko obnoviteľných a neobnoviteľných prírodných zdrojov a znečistenie odpadmi z plastov sa zvýšilo desaťnásobne.

 

 

Publikácia na edukáciu detí aj rodičov
Sprievodca neformálnou environmentálnou výchovou a vzdelávaním pre udržateľný rozvoj má slúžiť učiteľom, rodičom aj deťom na vzdelávanie v oblasti ochrany životného prostredia počas mimoriadnej situácie spojenej s koronavírusom, ale aj mimo nej.

 

Publikácia poskytuje informácie o prejavoch klimatických zmien na Slovensku, biodiverzite, ekosystémoch, ochrane prírody či vytváraní čistých a obnoviteľných zdrojov energie.

 

Sprievodca zároveň poskytuje množstvo rôznorodých zdrojov informácií, voľne dostupných vzdelávacích materiálov, odkazy na učebné pomôcky, vzdelávacie plány, projekty, videá alebo online kurzy.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok