Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2019Vendelín
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.08.2018 17:57 Domov
V dielni v Rejdovej ušijú kroje aj vďaka príspevku 140-tisíc eur
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.08.2018 17:57 Domov

V dielni v Rejdovej ušijú kroje aj vďaka príspevku 140-tisíc eurREJDOVÁ - Obecný podnik na šitie krojov a jeho súčastí nielen pre celý región vznikne v Rejdovej v okrese Rožňava.


Na jeho vytvorenie Úrad vlády SR poskytol regionálny príspevok v rámci podpory najmenej rozvinutým okresom vo výške 140.000 eur. Miestne krajčírky budú zabezpečovať napríklad aj opravy krojov, či výrobu darčekových predmetov s folklórnou tematikou. Informoval Tlačový odbor Úradu vlády SR.

 

Šitiu krojov sa v Rejdovej viac ako 60 rokov venuje Zuzana Dovalovská, ktorá do svojho umenia zasvätí ďalšie zamestnankyne novovzniknutej dielne, celkovo tak vznikne päť pracovných miest. Remeselnícka dielňa bude mať sídlo v zrekonštruovanej bývalej turistickej ubytovni v miestnej základnej škole.

 

Ako povedala starostka obce Slávka Krišťáková, myšlienka vznikla v nadväznosti na dlhoročnú folklóru tradíciu Rejdovej. „Chceli by sme prevziať a zachovať túto tradíciu, aj keď sa o to pričiňuje aj naša folklórna skupina. Pani Dovalovská má už viac ako 80 rokov, ona bude vykonávať - už vlastne aj vykonáva, funkciu takej tútorky, chceme sa od nej učiť, kým je pri akom-takom zdraví," povedala.

 

Podľa Krišťákovej na zriadenie dielne aktuálne prebiehajú potrebné verejné obstarávania. Obecný podnik má zatiaľ dve zamestnankyne. „Dúfam, že v októbri alebo novembri už budeme v nových priestoroch, teraz pôsobíme provizórne, ale mali sme objednávky, ktoré sme nechceli zrušiť," dodala s tým, že si tiež robili prieskum. „V okruhu 120 až 130 kilometrov nič také neexistuje a pritom v takmer každej obci funguje folklórny kolektív," pripomenula.

 

Zmluva s obcou Rejdová, ktorá za účelom zriadenia obecného podniku založila obchodnú spoločnosť so stopercentnou účasťou obce, bola podpísaná v máji. V tomto roku získa obec regionálny príspevok vo výške 90.000 eur, v rokoch 2019 a 2020 po 25.000 eur. Zriadením obecného podniku chce obec uchovávať kultúrne hodnoty predkov, podporiť záujem o pomaly zanikajúce ľudové tradície a znížiť mieru nezamestnanosti v obci.

 

„Začiatok bude určite ťažký, ale držíme si palce," povedala Krišťáková. Obec Rejdová má hlbokú tradíciu v ľudovej architektúre, vo zvykoch, tradíciách, tancoch, speve či odeve. Podľa starostky je považovaná za akúsi "mekku" folklóru horného Gemera. Už 45 rokov tu organizujú aj jedno z najvýznamnejších podujatí Košického samosprávneho kraja - Gemerský folklórny festival, ktorý je tento rok naplánovaný na 24. – 25. augusta. V regióne aktívne funguje niekoľko desiatok folklórnych súborov či kolektívov.reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok