Slovensko ovládlo na paralympiáde cyklistickú časovku: Zlato pre Metelku, bronz pre Kurila

NETKY.SK • 15 September 2016, 08:46 • 2 min

RIO DE JANEIRO - Až dve medaily získalo Slovensko v stredajšej cyklistickej časovke na XV. paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro. V kategórii C4 sa o ne postarali Jozef Metelka a Patrik Kuril. Tridsaťročný Jozef Metelka si vybojoval zlato a 36-ročný rodák z Partizánskeho Kuril získal bronz. Slováci majú v Riu už 5 zlatých, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu. Celkovo slovenskí paralympionici v súčte letných a zimných hier zaokrúhlili počet medailí na 100.

"Pocity ešte nedokážem opísať, uvedomím si to asi až neskôr. Som totiž veľmi unavený, dal som do toho všetko. Trať mi vyhovovala, veď to bola rovina. Tvrdo sme pracovali a vyšlo to, je to super,“ povedal v cieli víťazný Metelka.

Patrik Kuril sa o zisku bronzu dozvedel až v mixzóne od novinárov. "Som veľmi šťastný, zrejme to bola moja najrýchlejšia časovka v kariére a asi tento tieň už nikdy neprekročím. Som totálne prekvapený, že je to medaila, trať totiž vyhovovala iným typom jazdcov,“ poznamenal Kuril.

V časti Pontal obsadila Anna Oroszová medzi ženami kategórii H1-2-3 celkovo ôsme miesto. Skúsená handbikerka nebyť menších problémov s organizáciou príjazdu do cieľa mohla skončiť na dvadsaťkilometrovej trati aj lepšie. „Nie som spokojná, pretože to mohlo byť aj siedma priečka. Nie som veľmi na časovky, tie mi nesedia. Všetko do ôsmeho miesta je však úspech. Už sa teším na cestné preteky, mám veľmi rada súťaženie,“ povedala v cieli Anna Oroszová.

V skupine B Vladislav Janovjak s pilotom Jánom Gallikom, celkovo obsadil 14. pozíciu. "Po príchode do cieľa som sa trochu spamätával. Stále sme si držali rovnaké tempo, šli sme na maximum. Chceli sme byť do osmičky, ale spolu jazdíme len krátko. V Riu je kompletná svetová špička, preto to nebolo zlé,“ povedal v cieli Vladislav Janovjak. Spolu s pilotom Gallikom ho v sobotu čakajú cestné preteky.

Veronika Vadovičová sa s lúči šiestym miestom v ľubovoľnej malokalibrovke 60. Trojnásobná medailistka z PH 2016 (2x zlato a raz striebro) postúpila z kvalifikácie štvrtým najlepším výkonom, vo finále vypadla v eliminácii ako tretia v poradí. Radoslav Malenovský skončil v kvalifikácii štrnásty a Jozef Široký osemnásty.

Ďalšie vystúpenie má za sebou zrakovo hendikepované plavkyňa Karina Petrikovičová, ktorá na 50 m voľný spôsob nepostúpila z tretej rozplavby a celkovo obsadila šestnástu pozíciu.

V stolnom tenise si slovenský tím v zložení Richard Csejtey a Miroslav Jambor poradil s výberom Čile a prebojoval sa do štvrťfinále, v ktorom si zmeria sily s družstvom Švédska.

V boccii si triumf v základnej skupine pripísal Jakub Nagy, ktorý zdolal Antonia Marquesa z Portugalska 4:2. Samuel Andrejčík vo svojej kategórii zdolal domáceho Brazílčana Eliseua dos Santosa presvedčivo 7:1.

Výsledky stredajších vystúpení Slovákov na XV. paralympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro:

BOCCIA
BC1 - jednotlivci:
B-skupina:
Jakub Nagy (SR) - Antonio Marques (Portug.) 4:2 (0:2, 1:0, 2:0, 1:0)
Jakub Nagy (SR) - Čang Čchi (Čína) hrá sa o 17.00 h / 22.00 h SELČ
BC2 - jednotlivci:
E-skupina:
Róbert Mezík (SR) - Takajuki Hirose (Jap.) hrá sa o 16.00 h / 21.00 h SELČ
BC4 - jednotlivci:
C-skupina:
Samuel Andrejčík (SR) - Eliseu dos Santos (Braz.) 7:1 (0:1, 3:0, 2:0, 2:0)
Samuel Andrejčík (SR) - Kieran Steer (V. Brit.) hrá sa o 19.00 h / 0.00 h SELČ už vo štvrtok ráno

CYKLISTIKA
ŽENY
skupina H1-2-3 (20 km): 1. Karen Darkeová (V. Brit.) 33:44,93 min, … 8. Anna Oroszová (SR) 37:00,91
MUŽI
skupina B (30 km): 1. Steve Bate (V. Brit.) 34:35,33 min, … 14. Vladislav Janovjak, pilot Ján Gallik (SR) 36:57,24
skupina C4 (30 km): 1. Jozef Metelka (SR) 37:52,84 min, 2. Kyle Bridgwood (Aus.) 38:23,21, 3. Patrik Kuril (SR) 39:07,55

LUKOSTREĽBA
MUŽI
kladkový luk:
šetsnásťfinále: Marcel Pavlík (SR) - Eric Pereira (Fr.) 141:136
osemfinále: Marcel Pavlík (SR) - Gianpaolo Cancelli (Tal.) začiatok o 16.15 h / 21.15 h SELČ

PLÁVANIE
ŽENY
S13 (zrakovo postihnuté):
50 m vošný spôsob - rozplavby:
III. rozplavba: 1. Anna Stecenková (Ukr.) 27,90 s, … 6. (celkovo 16. miesto) Karina Petrikovičová (SR) 29,92

STOLNÝ TENIS
MUŽI
družstvá TT 6-8
1. kolo play-off:
Slovensko - Čile 2:0
Richard Csejtey, Miroslav Jambor - Cristian Dettoni, Matias Pino 3:0 (6, 6, 8)
Richard Csejtey - Cristian Dettoni 3:0 (7, 5, 6)
štvrťfinále:
Slovensko - Švédsko (začiatok o 18.00 h / 23.00 h SELČ)

STREĽBA
ľubovoľná malokalibrovka 60 - mix - finále: 1. Cchuej-pching Čang (Čína) 206,8 bodu, … 6. Veronika Vadovičová (SR) 122,1, … v kvalifikácii: 14. Radoslav Malenovský 612,6, 18. Jozef Široký (obaja SR) 610,8 – obaja nepostúpili do finále