Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus
20.11.2020 12:07 Domov
Už čoskoro sa zmení režim na hraniciach, cestovanie na Slovensko bude o niečo jednoduchšie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.11.2020 12:07 Domov

Už čoskoro sa zmení režim na hraniciach, cestovanie na Slovensko bude o niečo jednoduchšieBRATISLAVA – Konzílium odborníkov schválilo výnimku pre osoby, ktoré v období posledných troch mesiacov prekonali ochorenie COVID-19.


Tí totiž nepredstavujú epidemiologické riziko pre iné osoby. Uviedol to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS).

 

Vstup s lekárskym potvrdením

S potvrdením od lekára na území SR, že osoba ochorenie prekonala, bude môcť cestovať bez preukazovania sa negatívnym testom. Formulár tohto potvrdenia bude súčasťou novej vyhlášky, ktorou sa táto výnimka zavedie.

Štáty tajomník zároveň informoval, že 72-hodinová platnosť negatívnych PCR testov z členských krajín Európskej únie (EÚ) sa bude odvíjať od získania výsledku testu, teda nie podľa dátumu, kedy bola odobraná vzorka.

 

 

Domnieva sa, že toto výrazne uľahčí návrat mnohých slovenských občanov domov z členských krajín EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), Spojeného kráľovstva a Švajčiarska na Slovensko.

 

Prečítajte si tiež: Od pondelka platí prísnejší režim na hraniciach. Polícia bude kontrolovať dodržiavanie nových pravidiel

 

Konzílium odborníkom odobrilo zjemnenie opatrení
Konzílium tiež potvrdilo možnosť tranzitu červenou krajinou EÚ pri návrate zo zelenej krajiny pod podmienkou, že sa tranzitujúca osoba preukáže hodnoverným spôsobom, že v tranzitovanej „červenej“ krajine strávila iba čas nevyhnutný na tranzit. Preukázanie je možné rôznymi spôsobmi, napríklad cestovnými lístkami či SMS správou, ktorú cestujúci dostávajú pri prechode hranicami.

 Klus doplnil, že konzílium neodporučilo výnimku na krátkodobé výjazdy do susedných krajín. „Jedným z dôvodov, prečo to odborníci nateraz neschválili, je neexistencia permanentných hraničných kontrol, ktoré by skutočný čas v zahraničí mohli kontrolovať, a teda riziko zneužívania takejto výnimky. Rozumieme týmto obavám, no na rezorte diplomacie budeme ďalej hľadať možnosti, ako by sme to prípadne mohli zrealizovať,“ skonštatoval štáty tajomník. Zároveň do zoznamu menej rizikových, teda „zelených“ krajín bude zaradený Singapur.

Tieto zmeny sa spoločne s uznávaním 72-hodinových RT-PCR testov aj z Nórska, Islandu, Lichtenštajnska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva objavia pri najbližšej úprave vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR. Klus predpokladá, že to bude začiatkom budúceho týždňa.

 

Mohlo by vas zaujímať: Pendleri si môžu vydýchnuť! Od pondelka sa mení režim na hraniciachreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok