Testovaných na slovensku
23672
Infikovaných na slovensku
715
Infikovaných svetovo
1680527
Úmrtí svetovo
101762
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. apr. 2020Igor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Turecký prezidet Recep Tayyip Erdoğan
Turecký prezidet Recep Tayyip Erdoğan
18.12.2019 12:11 Zahraničie
Turecko sa bráni, situácia s indiánmi v USA sa môže tiež považovať za genocídu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.12.2019 12:11 Zahraničie

Turecko sa bráni, situácia s indiánmi v USA sa môže tiež považovať za genocíduANKARA – Turecká strana môže uznať genocídu indiánov v Spojených štátoch v reakcii na to, ako Senát Kongresu USA uznal arménsku genocídu v Osmanskej ríši v roku 1915. Uviedol to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.


"Náš parlament môže tiež uznať genocídu indiánov. Ako o tom môžete mlčať, keď hovoríte o Amerike? Je to temná stránka v histórii USA", povedal turecký prezident.

 

Erdogan tiež vyzval amerického kolegu Donalda Trumpa, aby "neobetoval vzťahy medzi týmito dvoma krajinami a nevyužíval udalosti z roku 1915 na uskutočňovanie svojej domácej politiky". Podľa prezidenta by o tejto udalosti nemali rozhodovať politici, ale historici.

 

Senát USA jednomyseľne prijal uznesenie uznávajúce arménsku genocídu v Osmanskej ríši v roku 1915. Uznesenia Snemovne reprezentantov a Senátu, ktoré sa prijímajú osobitne v každej snemovni amerického Kongresu, nemajú právnu silu, zato ale disponujú poradným charakterom. Zákonodarcovia týmto spôsobom vyjadrujú svoje stanovisko k určitému problému, no výkonná moc má plné právo tieto dokumenty ignorovať.

 

24. apríla sa v Arménsku každoročne oslavuje Deň spomienok obetí arménskej genocídy. V tento deň v roku 1915 sa začala deportácia predstaviteľov arménskej inteligencie z Konštantínopolu. Arménskou genocídou sa nazýva masové deportovanie a vyhubenie arménskeho obyvateľstva v Osmanskej ríši počas Prvej svetovej vojny.

 

Turecko neakceptuje používanie termínu "genocída" v súvislosti s udalosťami z roku 1915, tvrdiac, že v tej dobe v Osmanskej ríši došlo k bratovražednej vojne, a všetky strany utrpeli ťažké straty. Ankara otvorila osmanské archívy a vyzýva historikov, aby ich študovali s cieľom vyvinúť objektívny prístup k udalostiam spred 100 rokov, a ten istý krok vyzýva urobiť aj Spojené štáty. Republika horlivo reaguje na akýkoľvek pokus o uznanie skutočnosti arménskej genocídy "krajinou, ktorá je zodpovedná za zničenie celých rezervácii a zatvorení celého indiánskeho ľudu." reklama


reklama


Zdroj: N.R Netky.sk TASS.ru

Foto:  TASS.ruNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok