Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2023Karolína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vizualizácia dreveného mrakodrapu v Japonsku.
Vizualizácia dreveného mrakodrapu v Japonsku.
03.07.2019 17:20 Relax
Tokio bude mať najvyššiu drevenú stavbu na svete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.07.2019 17:20 Relax

Tokio bude mať najvyššiu drevenú stavbu na sveteNajvyšší drevený mrakodrap má podľa plánov japonskej spoločnosti Sumitomo Forestry vyrásť v roku 2041 v japonskom Tokiu. Jeho výška 350 metrov bude oslavou 350-ročného výročia (v roku dokončenia) od založenia firmy v roku 1691.


Autormi návrhu 70-poschodovej stavby sú architekti z ateliéru Nikken Sekkei.

 

Cieľom spoločnosti, ktorá je nielen výrobcom drevostavieb, ale predovšetkým predným spracovateľom dreva, je podpora zalesňovania krajiny a produkcia dreva. Zároveň je jej cieľom vniesť zeleň do veľkých miest v Japonsku a zvýšiť v nich podiel drevostavieb. V ideálnom prípade by sa tak japonské mestá mali stať v istom zmysle lesom.

 

 

Samotný mrakodrap nesie názov W350, ktorý možno vyzerá nezaujímavo, ale má symbolický význam. Veľké W je skratkou pre wood, anglicky drevo. Číslice 350 potom odkazujú k jeho výške a takisto k výročiu staviteľskej spoločnosti.

 

Grafici zo štúdia Next Animation vytvorili názorné video, ktoré vysvetľuje základné informácie o mrakodrape.

 

Pripomínajú v ňom, že dom nebude čistokrvnou drevostavbou. V skutočnosti bude kostra stavby vyrobená z dreva a ocele v pomere 9:1. Tvoriť ju má drevená stĺpová a nosníková konštrukcia vytvárajúca základnú štvorcovú mriežku.

 

Diagonálne budú potom umiestnené oceľové vzpery, ktoré dohromady vytvoria rám zabraňujúci šíreniu vibrácií, vďaka čomu by budova mala lepšie odolávať nielen vetrom, ale aj zemetraseniam.

 

 

Kostra bude prestupovať plášťom budovy do exteriéru, kde pribudnú balkóny, na ktorých porastie zeleň. Jej pás by mal stavbu obopínať.

 

Vlastné priestory v interiéri budú zariadené čisto z dreva, aby si návštevníci mrakodrapu mohli užívať teplo a jemnosti tohto materiálu.

 

Podľa predbežných odhadov by malo 185-tisíc kubických metrov dreva použitého na stavbu mrakodrapu zodpovedať zhruba množstvu, ktoré je potrebné na 8000 domov, ktoré japonská spoločnosť bežne stavia.

 

 

Použitím takého množstva dreva namiesto štandardných materiálov používaných na výstavbu mrakodrapov zabráni produkcii okolo 100-tisíc ton oxidu uhličitého.

 

Mrakodrap je naplánovaný ako multifunkčný objekt, budú tu preto nielen byty, ale aj kancelárie, hotel a veľké množstvo verejne prístupných priestranstiev.reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok