Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
28.03.2022 21:12 Zahraničie
Je dôležité, aby si krajiny EÚ vymieňali údaje o utečencoch z Ukrajiny, uviedol Mikulec
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.03.2022 21:12 Zahraničie

Je dôležité, aby si krajiny EÚ vymieňali údaje o utečencoch z Ukrajiny, uviedol MikulecBRUSEL – Slovensko víta návrhy na flexibilnejšie využívanie zdrojov z eurofondov pri prijímaní opatrení v prospech utečencov z Ukrajiny. Uviedol to minister vnútra SR Roman Mikulec po skočení pondelkového mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre vnútorné záležitosti v Bruseli, informuje spravodajca TASR.


Minister pripomenul, že hlavnou témou rokovaní bola situácia na Ukrajine s dôrazom na to, ako členské krajiny EÚ zvládajú nápor utečencov pred vojnou a ako medzi sebou v tejto veci spolupracujú. V Bruseli informoval o situácii na Slovensku, o počte prijatých utečencov, schválených legislatívnych zmenách a opatreniach na ich ubytovanie a možnosť sa zamestnať.

 

Podľa jeho slov je veľmi dôležitá finančná pomoc, ktorú môžu krajiny eurobloku dostať zo strany Európskej komisie. „Komisia prisľúbila, že finančné prostriedky, ktoré sú dostupné, budú oveľa flexibilnejšie. Budú sa môcť používať aj prostriedky z fondov, ktoré mali byť pôvodne určené na iné ciele,“ vysvetlil Mikulec.

 

Rada ministrov zvážila aj možnosť, že prílev ukrajinských utečencov sa zvýši, a v tejto súvislosti Európania hovoria o potrebe spolupráce pri presune utečencov do ďalších krajín. Rumunsko prisľúbilo vytvoriť centrum, ktoré umožní rýchlejší a transparentný transfer utečencov z Ukrajiny do iných členských krajín EÚ. Slovensko vytvorenie takejto platformy podporuje, upozornil minister vnútra.

 

 

EÚ chce podľa jeho slov zabrániť obchodovaniu s ľuďmi a pašovaniu ľudí, čo sú reálne hrozby pre utečencov, ktorí po úteku z Ukrajiny hľadajú ochranu v Európe. Mikulec pripomenul, že krajiny EÚ na dennej báze spolupracujú s Europolom a ďalšími špecializovanými agentúrami EÚ. „Na Slovensku bolo doteraz 15 podozrení na takéto prípady, ale zatiaľ sa nepotvrdil ani jeden,“ opísal situáciu Mikulec.

 

Minister považuje za rovnako dôležité debaty o potrebe výmeny informácií o utečencoch medzi členskými krajinami EÚ, čo sa týka už ich registrácie na hranici. Spresnil, že ide o snahu vytvoriť jednotnú databázu, aby si krajiny a aj jednotlivé agentúry EÚ v prípade potreby medzi sebou flexibilne vymieňali informácie o osobách, ktoré v Únii získali dočasnú ochranu.

 

Možno vás zaujme: Abramovič a ďalší vyjednávači mali podozrenie na otravureklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Johny Domanský

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok