Tipsport extraliga: Skalica zvíťazila nad Bystricou 5:4, Košice deklasovali Žilinu 5:0

NETKY.SK • 9 December 2013, 08:35 • 2 min

SKALICA - Po sérii nevydarených výsledkov mali skalickí fanúšikovia vstup na duel proti Banskej Bystrici zadarmo, no ani tento fakt ich neprilákal do haly veľa.

Domáci začali zápas v dobrom tempe a po tlaku sa ujali vedenia v 5. minúte z hokejky Preisingera. Hostia hru postupne vyrovnali, no Lipovský sa vytiahol pri šanci Luntera. V 15. minúte Bystrica inkasovala hneď dvakrát, najskôr z hokejky Kuľhu počas presilovky a následne aj po úniku Preisingera a jeho krátkom blafáku medzi betóny bystrického gólmana. Rýchle góly vyhnali z bránky Kalembu, ktorého nahradil Košarišťan. V závere prvej tretiny tempo diktovali Skaličania, no ďalšie góly sa im nepodarilo pridať.

Záhorákom vyšiel úvod druhej časti hry, keď Obdržálek vymietol už po 34 sekundách ľavý horný roh Košarišťanovej bránky. Skalica viedla 4:0 a zdalo sa, že zápas pevne vo svojich rukách. V nasledujúcich minútach Bystričania zrýchlili hru a vytvárali si šance. V 30. minúte Heizer vykresal iskierku nádeje prvým gólom počas presilovky a 12 sekúnd pred druhou sirénou sa presadil aj Fajčák - 2:4.

V úvode tretej tretiny mali hostia opäť miernu prevahu, Kadura sa však nedokázal presadiť pred dobre chytajúcim Lipovským. "Barani" naďalej zvyšovali svoj tlak, no opäť sa potvrdilo pravidlo nedáš - dostaneš. Macík spálil svoju príležitosť pred Lipovským, vzápätí pozabudli hostia na zadné vrátka a Mráz v 53. minúte zvýšil na 5:2. Na druhej strane prišiel rýchly protiútok hostí a Rosandič zasunul odrazený puk za Lipovského. Hostia sa dostali na rozdiel jediného gólu, keď sa štyri minúty pred koncom presadil aj Chovan a schyľovalo sa k dráme. Bystričania odvolali v závere aj brankára, no v záverečnom tlaku už nedokázali skóre vyrovnať a zo Záhoria odchádzajú bodovo naprázdno.

HK 36 Skalica - HC'05 Banská Bystrica 5:4 (3:0, 1:2, 1:2)

Góly: 5. Preisinger, 15. Kuľha, 15. Presinger, 21. Obdržálek, 53. B. Mráz - 31. Heizer, 40. Fajčák, 54. Rosandič, 56. Chovan. Vylúčení: 6:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Stano, D. Konc - Sčensný, Tvrdoň, 1628 divákov

Andrej Výboh, tréner Skalice: "Úvod nám vyšiel a to poznačilo priebeh celého zápasu. Súper vytváral nátlakovú hru, ktorú sme však dokázali ubrániť. V poslednej tretine sa tlak ešte zvýšil a snahou a disciplinovanou hrou sme to zvládli. Mrzia nás prehry z minulých zápasov, musíme sa postaviť na nohy."

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "Začiatok sme nezvládli a prebrali sme sa až za stavu 4:0. Dali sme síce dva góly, no súper nám znovu odskočil. Ťažko sa mi to hodnotí, musíme jednoducho hrať 60 minút. V tomto zápase tomu tak nebolo, a preto odchádzame bez bodu."

Košice deklasovali Žilinu 5:0

"Oceliari" začali v domácom prostredí aktívne a už v 5. minúte otvoril skóre duelu Spilar - 1:0. Ten istý hráč o tri minúty neskôr strelou spomedzi kruhov preveril pozornosť žilinského gólmana, ktorý včas spojil betóny. V 10. minúte mohol zrovnať Kalla, ale puk z jeho hokejky skončil na pravej žŕdke Hylákovej bránky. Na opačnej strane to v 13. minúte skúšal zblízka Sojčík, ale gól padol o minútu neskôr po strele Štrbáka, ktorý v presilovej hre prestrelil všetko čo mu stálo v ceste - 2:0. Aktívny Spilar nebezpečne pálil i v 16. minúte, stav sa však nezmenil. Dve minúty pred koncom úvodnej tretiny ešte mohol znížiť Klouda, no košický brankár sa vyznamenal.

Hostia od začiatku druhej dvadsaťminútovky zvýšili pohyb, súpera napádali už v strednej tretine a pokúšali sa o rýchle protiútoky. V 25. minúte sa Kalla pretlačil pred Hyláka, skórovať však nedokázal. O dve minúty neskôr si Spilar vymenil puk s Bartošom, Mikoláš podržal svoj tím. Vzápätí sa Bartoš po peknej sťahovačke uvoľnil i Bartoš, žilinský gólman znova úspešne zasiahol. V polovici stretnutia sa dostal do úniku domáci Sojčík, ani na dva razy nedokázal dostať puk za Mikolášov chrbát. Podarilo sa to až Jenčíkovi v 32. minúte, keď doklepol vyrazený puk po strele Kloučeka - 3:0. Hostia sa snažili dosiahnuť kontaktný gól, tri minúty pred koncom druhého dejstva však Bajaník v dobrej šanci nepochodil.

Tretia tretina veľa vzruchu pred bránkami nepriniesla, v úvode zaujala divákov iba pästná výmena medzi domácim Hrnkom a hosťujúcim Bajaníkom. V 50. minúte po prihrávke Bartoša skóroval Jenčík, ktorý iba jemne poslal puk na žilinskú bránku, no do protipohybu brankára - 4:0. Päť minút pred koncom sa ocitol pred košickou bránkou osamotený Varga, ale netrafil puk poslal iba na zadný mantinel. Bodku za stretnutím dal v 57. minúte Spilar, ktorý v početnej výhode vymietol pravý horný roh hosťujúcej bránky - 5:0.

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)

Góly: 5., 57. Spilar, 14. Štrbák, 32., 50. Jenčík. Vylúčení: 3:5, navyše: Hrnka (Košice) a Bajaník (Žilina) 10 minút za zhodenie rukavíc, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, striedanie: 38. Matis zapojil sa do hry - 39. Jarab, 47. Čavrk zapojili sa do hry, rozhodovali: J. Konc - Bednár, M. Korba, 3349 divákov

Pavol Zůbek, asistent trénera HC Košice: "Od začiatku až do konca sme mali zápas pod kontrolou. Hrali sme nápadito, čo nás môže tešiť a mužstvo za stavu 2:0 alebo 3:0 dodržiavalo všetky taktické pokyny. Súperovi sme nedovolili prečíslenia a kvalitným výkonom brankára sme už druhý zápas v rade neinkasovali. Chlapci si za dnešný duel zaslúžia pochvalu."

Martin Groma, asistent trénera MsHK Žilina: "Výsledok 0:5 je pre nás krutý. Za predvedený výkon by sme si zaslúžili prijateľnejší výsledok. Najmä v druhej tretine sme si dokázali vypracovať dostatok šancí, no bez streleckého efektu a to rozhodlo. Súperovi gratulujem, podal veľmi dobrý výkon."

Zvolen porazil Martin 5:2

Zvolenčanom sa ponúkal v podobe Martinčanov ďalší súper, ktorý by im v prípade úspechu mohol zvýšiť sebavedomie. Predchádzajúce tesné výsledky v sezóne i rozlet súpera varovali, no aj motivácia 'rytierov' preskočiť Martinčanov v tabuľke bola veľká. Domáci začali s elánom, a z náznakov šance sa vynímala najmä tá, ktorú v 5. min nezakončil v nájazde Ďaloga. Martinčania vážnejšie pohrozili v 7. min po strele Galamboša, prvoradá bola však pre nich obrana a snaha neinkasovať. V 9. min Cígera mrzela nevyužitá dovtedy najväčšia príležitosť, pri ktorej vynikol najmä zásah brankára Šimka. Onedlho sa vyznamenal aj jeho náprotivok Čech pri prečíslení, na jeho konci bol P. Zuzin a nastrelené betóny. Vyrovnaný priebeh naznačoval, že najväčším problémom pre obe mužstvá s množstvom zranených hráčov bude streliť gól.

Blízko mal k nemu v 18. min hosťujúci Klíma so strelou do žŕdky, v 20. min zasa Galamboš mieril v ďalšej šanci ponad a naklonil misky váh na martinskú stranu, aspoň čo do množstva spálených šancí. V druhej tretine vzruchu spočiatku ubudlo, striel bolo ako šafránu a Zvolenčania sa neprebrali ani v presilovke, vôbec prvej v zápase. Vylúčenia však pribudli, zvýšilo sa tempo a roztrhlo vrece na góly, keď tri padli v rozpätí 1:14 min. V úvodnom mal v 35. min prsty brankár Šimko, keď pustil do siete strelu Themára spoza modrej. O 33 sekúnd neskôr sa presadil Bortňák po tečovaní strely Ťavodu a po ďalších 41 sekúnd Škvaridlo pred bránkou usmernil nahrávku Brabenca opäť za Čechov chrbát.

Do tretej tretiny vkročili Zvolenčania presne podľa predstáv, po 57 sekundách v tlačenici pred bránkou sa najlepšie orientoval Síkela a hosťom už nič nezostávalo, len otvoriť výraznejšie hru. V 46. min zamanévroval Markovič, vytvoril si streleckú pozíciu a z medzikružia znížil. Vyrovnať mohol v 50. min Galamboš, no musel by v nájazde trafiť bránku tak ako v 53. min P. Zuzin, ktorý bol v pravej chvíli na správnom mieste. Dvojgólové vedenie Zvolenčanov bolo pre hostí priveľa a už sa nezmohli na vážnejší odpor, najmä keď sa nechali v nervóznom závere štyrikrát vylúčiť a v presilovke o dvoch hráčov ich prehru spečatil 22 sekúnd pred koncom po dorážke Škvaridlo.

HKM Zvolen - MHC Martin 5:2 (0:0, 2:1, 3:1)

Góly: 35. Bortňák, 36. Škvaridlo, 41. Síkela, 53. P. Zuzin, 60. Škvaridlo - 35. Themár, 46. Markovič. Rozhodcovia Lauff - Bogdaň, Jobbágy, vylúčení 4:7, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 1185 divákov.

Július Šupler, tréner Zvolena: "Dlho nám trvalo, kým sme sa dostali do tempa a spresnili kombinácie. Inkasovaný gól nám pomohol, strelili sme rýchlo dva góly, a to bolo podľa mňa v zápase rozhodujúce. Odvtedy sme už priebeh kontrolovali a zaslúžene zvíťazili. Je dobré, že sme sa víťazstvom naladili na náročný týždeň so štyrmi zápasmi."

Daniel Babka, kouč Martina: "Viedli sme, no výhodu nevyužili a nechali si streliť dva góly za sebou. Slabo sme pokrývali priestor pred bránkou, a preto sme inkasovali aj tretí gól. Naša snaha bola zrejmá, no podľa mňa sme si prehrali zápas sami, hlavne nekoncentrovanosťou a chybami v obrane, kde sme nechali súperovi príliš veľa priestoru."

Nitrančania zvíťazili nad Popradom až po sam. nájazdoch

Popradčania, hrajúci bez maródov Suchého, Kuraliho, či Fabiana, vychádzali skôr zo zabezpečenej obrany, a tak sa v úvode veľa šancí neurodilo. Náznaky príležitostí Nitry riešil včas Sidor a gólové šance diváci videli až v presilovkách. Pri vylúčení Chrenka úradovali Popradčania, brankár Kristan však zneškodnil pokusy Lapšanského i Vaica. Na opačnej strane skúšal prekvapiť Sidora zadovkou Novák, v sieti potom neskončila ani dobrá strela Ordzovenského.

Prvý gól padol hneď po začiatku druhej časti, keď Tománek nabil medzi kruhy Stümpelovi a Nitrania sa dostali do vedenia. Vzápätí zo zrkadlovej akcie mohol vyrovnať Vaic, no popradské tribúny nerozveselil. Poprad potom aj vďaka presilovým hrám prevzal iniciatívu, no v koncovke nebol dôrazný, nepresadili sa postupne Vaic, Makovský, ani Gapa. Až 51 sekúnd pred koncom druhej tretiny od modrej vypálil Jáchym a Mlynarovič tečoval jeho príklep do siete.

Defenzívne ladený zápas pokračoval aj v tretej časti. O niečo viac v nej hrozili Popradčania, najmä trio Kroták – Mlynarovič – Vaic sa blyslo dobrým pohybom a peknými kombináciami, ktorým len málo chýbalo ku gólu.

Vyrovnaný zápas sa napokon prehupol do predĺženia, no víťaza priniesli až samostatné nájazdy, v ktorých rozhodol Tománek.

HK Poprad - HK Nitra 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 21. Stümpel, roz. nájazd Tománek - 40. Mlynarovič. Vylúčení: 4:6, navyše Hamrák (Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Holienka, Valach, 1259 divákov.

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Vzhľadom na maródku nám je aj jeden bod dobrý. Škoda, že sme nezískali aj druhý, no chlapcom musím i tak poďakovať za bojovnosť."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Sledovali sme rýchly, dramatický zápas, ktorému chýbalo len viac gólov. Opäť rozhodovali nájazdy, v ktorých sme boli šikovnejší."

Piešťany prehrali s Trenčín po sam. nájazdoch 3:4

Už v prvej minúte pohrozil Troliga. V 3. minúte hrali Trenčania presilovku, puk od modrej nahodil Nemčík a Komínek šikovným tečom otvoril skóre zápasu – 0:1. Domáci mohli odpovedať Románekom, ten však miesto strely volil prihrávku. V 5. minúte už bolo vyrovnané, keď Holovič našiel zadovkou Stupku a ten z takmer nulového uhla prekonal Lašáka - 1:1. Domáci mohli ísť do vedenia počas presilovky, ale Lašák svoje mužstvo podržal a na opačnej strane zachránilo Tomeka brvno pri dorážke Tomana.

Druhá tretina divákov príliš nenadchla. Hokej sa začal hrať až od 30. minúty. V 33. minúte sa ocitol sám pred domácim gólmanom Troliga, ale neprekonal ho. V 35. minúte hrali Piešťany presilovku a dočkali sa gólu, ktorý im rozhodca neuznal pre hru vysokou hokejkou. Okamžite po buly narazil Bobček zozadu na mantinel Lelkeša, dostal desaťminútový trest a Trenčania išli do oslabenia o dvoch hráčov. Túto presilovku domáci využili po 19 sekundách, keď sa nemýlil Holovič. V 38. minúte neprikryl v závare pred svojou bránkou puk Tomek a Troliga to využil – 2:2.

V 45. minúte bol v dobrej šanci faulovaný Románek, hlavný rozhodca nariadil trestné strieľanie, ale faulovaný hráč ho nevyužil. O minútu neskôr to mohol potrestať Kútny, Tomek vyrazil vyrážačkou. V 49. minúte nahodil puk Filip, ten Lašákov vypadol a Jakub Ručkay opäť dostal domácich do vedenia. V 56. minúte sa opäť Trenčanom podarilo vyrovnať, keď nikto z domácich neodpratal puk od bezpečia a Nemček prekonal Tomeka – 3:3.

V predĺžení gól nepadol a v nájazdoch sa ako jediný presadil Troliga.

ŠHK 37 Piešťany - Dukla Trenčín 3:4 pp a sn (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 4. Stupka, 35. Holovič, 49. Ručkay - 3. Komínek, 39. Troliga, 56. Nemček, roz. nájazd Troliga. Vylúčenia: 3:3, navyše Lušńák 10 min. nešp. správanie - Bobček 10 min. nap. zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali Müllner, Jonák - Junek, Šefčík, 1667 divákov.

Milan Klement, tréner Piešťan: "Videli sme dobrý hokej. Dvakrát sme viedli o gól a dvakrát sme boli v obrane nedôrazní. Mohli sme mať tri body, máme iba jeden. Z nášho pohľadu nie úplná spokojnosť."

Branislav Jánoš, asistent trénera Trenčína: "Z nášho pohľadu to bol jeden pekný hokej. Hralo sa vo veľkom nasadení, obe mužstvá hrali dôrazne do tela a hokej sa musel divákom páčiť. Podali sme zodpovedný a bojovný výkon, dvakrát sme prehrávali, ale vždy sme sa dokázali vrátiť do zápasu. Nájazdy sú lotériou, boli sme v nich šťastnejší."