Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. apr. 2021Fedor
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.04.2021 15:50 Zahraničie
Súd zamietol sťažnosti českých rodičov na povinné očkovanie detí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2021 15:50 Zahraničie

Súd zamietol sťažnosti českých rodičov na povinné očkovanie detí



Európsky súd pre ľudské práva sa postavil na stranu Českej republiky v súvislosti s povinnosťou očkovania detí predškolského veku.


Rodiny, ktoré dostali pokuty alebo ich deti odmietli prijať do predškolských zariadení, pretože neboli zaočkované, sa so sťažnosťou obrátili na súd. Všetky prípady sa týkali obdobia pred pandémiou. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Súd  uvádza, že české predpisy síce zasahujú do práva na súkromie, no zároveň existuje potreba ochrany verejného zdravia. Povinnosť očkovania sa dá podľa súdu v demokratickej spoločnosti považovať za nevyhnutnosť.

 

„Hlavným cieľom musí byť, aby bolo každé dieťa chránené proti vážnym ochoreniam, či už prostredníctvom očkovania alebo kolektívnej imunity," informoval ESĽP.

Rozhodnutie, ktoré sudcovia schválili v pomere 16 ku 1, je prvým rozhodnutím ESĽP v súvislosti s povinným očkovaním proti detským chorobám, pripomína BBC.

Verdikt je konečný. Napriek tomu, že povinné a nedobrovoľné očkovanie je istým narušením telesnej integrity a vzťahuje sa naň článok osem Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, súd uznal, že Česká republika svojím rozhodnutím vyžadovať očkovanie u detí len „presadzuje legitímne záujmy ochrany zdravia a práv ostatných ľudí", cituje rozhodnutie český spravodajský portál TN.cz. Podľa súdu je potrebné poukázať „na to, že očkovaciu povinnosť v Českej republike podporujú zdravotnícke úrady".


Medzi povinné patria v Česku očkovania detí proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, žltačke typu B a ochoreniam, ktoré spôsobujú baktérie známe pod názvom Haemophilus influenzae. Povinná je tiež vakcinácia proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Výnimka platí len pre tých, ktorí tak nemôžu spraviť kvôli zdravotným dôvodom.



 



reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: tn.nova.cz/SITA/Netky Miloš Cíbik

Foto:  Pixabay



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok