Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ľadovce sa topia aj z dôvodov klimatických zmien.
Ľadovce sa topia aj z dôvodov klimatických zmien.
18.09.2020 12:45 Environetky
Štúdia priniesla nelichotivú prognózu pre oceány
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.09.2020 12:45 Environetky

Štúdia priniesla nelichotivú prognózu pre oceányVedci z viacerých vedeckých inštitúcií si myslia, že hladina svetového oceánu do roku 2100 vzrásť o 40 cm.


Buffalo - Hladina svetového oceánu môže byť do konca 21. storočia vyššia o takmer o 40 centimetrov. A to za predpokladu, ďalšieho topenia antarktických a grónskych ľadovcov. Uviedla to agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na medzinárodnú vedeckú štúdiu, ktorej výsledky publikoval vo štvrtok magazín The Cryosphere.

 

Teplota s slanosť

Analyzované boli dáta o teplote a slanosti oceánu. Na základe toho sa vytvorili počítačové modely, ktoré simulujú potenciálny úbytok ľadu na spomenutých miestach. Sledovali dva možné scenáre - v jednom ľudstvo pokračuje v znečisťovaní životného prostredia na súčasnej úrovni, v druhom dôjde do roku 2100 k drastickému zníženiu emisií.

 

Prvá možnosť

Prvý scenár topenia ľadu na Antarktíde zvýši hladiny oceánu o 30 centimetrov. Navyše k tomu grónske ľadovce pridajú ďalších 9 cm. Malo by to však katastrofický vplyv na životné prostredie všade na planéte. Zvýšilo by to ničivú silu prílivov a stámilióny ľudí žijúcich na pobrežiach by čelili opakovaným a silným záplavám.

 

 

Druhá možnosť

Druhý scenár je optimistickejší. Ten do roku 2100 počíta so zvýšením hladiny o tri centimetre nad rámec toho, čo sa predpokladá v dôsledku oteplenia vyvolaného priemyselnou revolúciou. Medzivládny panel OSN o zmene klímy v roku 2019 predpovedal, že úbytok ľadu v Grónsku prispeje k zvýšeniu hladiny o osem až 27 cm. Antarktída by mohla pridať ďalšie tri až 28 cm.

 

40 centimetrov

Štúdia, ktorá bola publikovaná na začiatku septembra v periodiku Nature Climate Change, predpovedá aj zvýšenie hladiny svetového oceánu do roku 2100 do 40 cm. "Jednou z najväčších neistôt, pokiaľ ide o to, o koľko stúpne hladina svetového oceánu, je, akým dielom k tomu prispeje ľadová pokrývka," uviedla Sophie Nowicki z univerzity v meste Buffalo.

 

 

Celkové množstvo ľadu v Antarktíde a Grónsku by však celkovo umožnilo zvýšiť hladina oceánov až o 65 metrov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Michal Albert

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok