Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zhabala Merkelová zdravotnícke pomôcky určené Slovensku?
Zhabala Merkelová zdravotnícke pomôcky určené Slovensku?
09.03.2020 16:05 Domov
Podľa Pašku zhabala nemecká vláda zdravotnícke pomôcky určené slovenským nemocniciam
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.03.2020 16:05 Domov

Podľa Pašku zhabala nemecká vláda zdravotnícke pomôcky určené slovenským nemocniciamJaroslav Paška informoval na sociálnej sieti Facebook o tom, že nemecká vláda zhabala kontajner plný zdravotníckych pomôcok, ktorý smeroval na Slovensko. Stalo sa tak vraj počas vybavovania formalít v prístave Hamburg. Ako sa k vyhláseniu postavili zodpovedné orgány?


"Minulý týždeň bol pri vybavovaní formalít v prístave Hamburg nemeckými úradmi zhabaný kontajner obsahujúci osobné ochranné pracovné prostriedky (respirátory, a pod.), ktoré boli objednané a určené pre slovenské nemocnice a zdravotné zariadenia, kvôli ich akútnemu a kritickému nedostatku na pracoviskách, zabezpečujúcich liečbu pacientov nakazených koronavírusom," píše Paška na sociálnej sieti.

 

Podľa jeho slov týmto činom porušila nemecká vláda nie len základné pravidlo o voľnom pohybe tovaru v Európskej únii, ale aj ľudskosti a humanitárnych princípov. Zdravotnícke pomôcky ako respirátory a pod. mali byť legálne objednané i prepravované. Nemecko malo tieto pomôcky zoštátniť pre okamžité použitie v krajine. „V Slovenskej republike nemáme výrobcov špeciálnych osobných ochranných pracovných prostriedkov, preto sme odkázaní len na dovoz,“ vysvetľuje.

 

 

Stanovisko vlády a ministra zahraničných vecí

Podľa Paškových sa kompetentné orgány snažia incident ututlať a ignorujú nebezpečenstvá spojené s nedostatkom pomôcok. "Mlčanie našej vlády a ministra zahraničných vecí po takomto bezprecedentnom, nehoráznom incidente, ohrozujúcom zdravie a životy nielen odborného personálu, či vírusom nakazených pacientov v nemocničných zariadeniach, ale pri prudko, geometrickým radom sa šíriacej epidémii aj široké masy našich ľudí je naozaj nehorázne a neospravedlniteľné," dodáva.

 

K situácii sa vyjadril aj Pavel Macko (SPOLU)

Podľa slov Pavela Macka, člena strany SPOLU, ide o nepotvrdenú informáciu, ktorú nie je možné verifikovať. Paškovi tiež vytkol, že neuviedol ani zdroj týchto informácií a zbytočne šíri paniku. "Avšak zverejnené informácie v uvedenom príspevku naznačujú, že došlo ku spáchaniu trestného činu neznámymi páchateľmi, ktorí mali údajne zneužiť "štátny odborný aparát" na zaistenie prospechu súkromných osôb. Uvedený príspevok súčasne šíri informácie, ktoré majú potenciál vyvolať mimoriadne znepokojenie občanov," reaguje Macko.

 

Slovenský veľvyslanec má situáciu preveriť

Podľa slov premiéra Pellegriniho má slovenský veľvyslanec zistiť či došlo k zhabaniu spomínaného tovaru, ktorý mal smerovať na Slovensko. Situáciu budeme naďalej monitorovať.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok