Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
6. dec. 2022Mikuláš
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
19.06.2022 08:51 Ekonomika
Študenti budú mať drahšie ubytovanie. Internáty zvyšujú ceny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.06.2022 08:51 Ekonomika

Študenti budú mať drahšie ubytovanie. Internáty zvyšujú ceny



BRATISLAVA - Niektoré univerzity už reagovali na rast cien energií a ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov tak, že zvýšili poplatky za ubytovanie. Ceny dvíhali rádovo o niekoľko percent. Viaceré univerzity k tomuto kroku pristúpia od nového akademického roka, teda od septembra.


Univerzita Komenského pripravuje úpravy cien ubytovania na internátoch.

 

„Dôvodom sú výpadky príjmov z podnikateľskej činnosti v čase pandémie, zvyšovanie cien energií, ale aj znižovanie štátneho rozpočtu pre univerzity. Aktuálne prebiehajú interné rokovania a prepočty cien,“ povedala pre TASR hovorkyňa najväčšej univerzity Lenka Miller. O finálnej podobe návrhu bude v júni rokovať Akademický senát UK. Nové ceny by mali platiť od 1. septembra.

 

 

Aj Slovenská technická univerzita v Bratislave je vzhľadom na aktuálnu situáciu nútená pristúpiť od 1. septembra k zvýšeniu ceny za ubytovanie na internátoch.

 

„Pôjde o nárast o 14 eur na mesiac, v priemere z aktuálnych 82 na 96 eur," uviedol pre TASR hovorca univerzity Juraj Rybanský.

 

Prečítajte si tiež: Minister Sulík prezradil, o koľko vzrastú ceny plynu pre domácnosti

 

Prešovská univerzita tiež zvyšuje ceny za ubytovanie v študentských domovoch.

 

„V priemere dôjde k zvýšeniu o 10 eur, predtým stálo jedno lôžko v dvojposteľovej izbe 65 eur, teraz to bude 75 eur,“ spresnila pre TASR hovorkyňa univerzity Anna Polačková. Od nového akademického roka dôjde k zmene výšky ceny za ubytovanie aj v študentskom domove, ktorý patrí Trnavskej univerzite v Trnave, a to z pôvodných 85 na 90 eur.

 

 

„Zvyšovanie cien za ubytovanie vysokoškolských študentov predpokladáme od 1. januára 2023, keďže dochádza k rastu cien energií, ako aj ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov,“ uviedol pre TASR prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Ristvej.

 

Študentské domovy Ekonomickej univerzity v Bratislave boli od marca 2020 takmer dva roky kapacitne vyťažené len minimálnym počtom študentov, prevažne zahraničných. Miroslav Horňák z centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou Ekonomickej univerzity v Bratislave pre TASR poznamenal, že výpadok príjmov za toto obdobie z poplatkov za ubytovanie sú zhruba dva milióny eur. Univerzita vzhľadom na zvýšené ceny energií či stavebného materiálu pristúpila k zvýšeniu poplatkov za ubytovanie v študentských domovoch od 1. marca.

 

„Ďalšie zvyšovanie Ekonomická univerzita v Bratislave v roku 2022 neplánuje,“ dodal Horňák.

 

 

Aj Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici zvýšila ceny ubytovania pre študentov.

 

„Priemerný mesačný nárast ceny za ubytovanie predstavuje 10 eur na osobu, čo v percentuálnom vyjadrení zodpovedá navýšeniu o 12 až 19 percent,“ uviedlo pre TASR vedenie univerzity. O 10 až 15 percent zvýšia ceny ubytovania aj v študentských domovoch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. S nárastom cien za ubytovanie musia počítať i študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, a to v priemere o 8 až 15 percent.

 

Možno vás zaujme: Český minister školstva unikol smrti!

 



reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASR, Unsplash



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok