Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Katarínsky palác - cárske sídlo v meste Puškin neďaleko Petrohradu.
Katarínsky palác - cárske sídlo v meste Puškin neďaleko Petrohradu.
12.08.2020 18:30 Domov
Slovensko odmieta ruské vakcíny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.08.2020 18:30 Domov

Slovensko odmieta ruské vakcínyRuským vedcom sa už podarilo vytvoriť vakcínu proti COVID-19. Napriek tomu, že Moskva už dostáva množstvo objednávok z viacerých krajín, Slovensko k ním nepatrí.


Ruská vakcína proti COVID-19 zatiaľ nespĺňa niekoľko kritérií. To je tvrdenie prezidenta Slovenskej spoločnosti infektológov a pracovníka Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach Pavla Jarčušku.

 

V utorok (11. 8.) bola registrovaná ruská vakcína s názvom Sputnik V. "Vakcína až takým prekvapením nebola. Je to štandardná adenovírusová vakcína, do značnej miery podobná tej vakcíne, ktorú vyvíja konzorcium okolo Oxfordskej univerzity a firmy AstraZeneca. Je to ale menej štandardný postup,“ povedal s tým, že Slovensko nemôže len tak žiadať akúkoľvek vakcínu.

 

 

Európska únia vyžaduje registráciu. „K tomu, aby sme my žiadali vakcínu, alebo sa o ňu uchádzali, musí mať vakcína buď podmienečnú autorizáciu alebo registráciu v Európskej liekovej agentúre alebo plnú registráciu. Alebo musí byť ukončená tretia fáza klinického skúšania a musí byť dovezená na mimoriadny dovoz," spresnil Jarčuška s tým, že táto ruská vakcína nespĺňa ani jedno z týchto troch kritérií.


Vedec zdôraznil, že môže ísť o rovnako dobrú vakcínu, ako sú od západoeurópskych výrobcov. Podľa infektológa má však zatiaľ ukončenú len druhú fázu klinického skúšania. Vysvetlil, že do 1. januára 2021 má slúžiť len pre strategické úlohy Ruska a tých, ktorí ju od krajiny pýtajú, nateraz má najväčší záujem Malajzia. Očkovaní majú byť podľa Jarčušku lekári, vojaci, policajti a vybrané skupiny geriatrických pacientov. „V podstate to nahradí tretiu fázu klinického skúšania, ktorá sa štandardne robí pre potreby Európskej liekovej agentúry alebo Americkej liekovej agentúry," doplnil.

 

 

Slovensko je v súčasnosti v štádiu rokovania spoločne s Európskou komisiou. "Všetci zásadní výrobcovia nám predstavili údaje o vakcínach, ktoré hovoria o tom, ako sa realizujú klinické štúdie, ako sa bude vakcína vyrábať, distribuovať," dodal Jarčuška s tým, že Slovensko zatiaľ pozorne počúva, aby sa následne vedelo v pravý čas dobre rozhodnúť.


Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) reagovala na ruskú vakcínu zdržanlivo. Uviedla, že zatiaľ len diskutuje s ruskými orgánmi o možnom predbežnom schválení novej očkovacej látky, ktorej klinické testovanie nie je ešte ukončené. Ruskí predstavitelia pochybnosti odmietli a označili ich za koordinované a dôkladne pripravené mediálne útoky zamerané na diskreditáciu Ruska. Vývoj a testovanie nových vakcín trvá zvyčajne niekoľko rokov. Krajiny po celom svete sa však pokúšajú o vyvinutie očkovacích látok proti COVID-19 v zrýchlenom režime. Spojené štáty a EÚ chcú mať vlastné vakcíny do konca tohto roka.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky.sk Michal Albert

Foto:  TASR/APNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok