Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. feb. 2021Frederik
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
07.04.2020 10:57 Relax
Slovenská akadémia vied: Krízu možno zvádnuť vďaka presnému plánovaniu dní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
07.04.2020 10:57 Relax

Slovenská akadémia vied: Krízu možno zvádnuť vďaka presnému plánovaniu dníBRATISLAVA - To, ako všetci spoločne zvládneme krízu spojenú s pandémiou nového koronavírusu, záleží do veľkej miery od zdravotníckych pracovníkov a žien. Domácnosti sú totiž v značnej miere dielom práve žien.


Uviedol to Gabriel Bianchi z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV) v súvislosti s krízou a karanténou. Poukazuje na zvládanie záťaže u mužov a žien a radí, kde hľadať zdroje na lepšie zvládanie súčasnej situácie.

 

Zapíšte si plány

Pomôcť môže napríklad presne plánovať si deň, hľadať pozitíva aj v tejto situácii a nezanedbávať širšie sociálne vzťahy.

 

Bianchi upozornil na výskum, ktorý hovorí, ako muži a ženy zvládajú záťažové situácie v bežných životných podmienkach, teda mimo pandémie.

 

"V psychológii sa zvládanie záťaže nazýva reziliencia," uviedol. Po slovensky podľa neho hovoríme o tzv. P&P (pevnosť a pružnosť).

 

"To znamená mať vysokú pružnosť na prispôsobenie sa stále sa meniacim a novým situáciám a dostatočnú pevnosť pre odolanie tlakom," vysvetlil.

 

Riešenie stresu z koronavírusu alkoholom všetko len zhorší

 

Zmierte sa so situáciou

Muži a ženy čerpali podľa výskumu pri zvládaní záťaže z rôznych zdrojov. Muži napríklad dominovali v adaptabilite osobnosti, životnom optimizme, skúsenosti so stresormi a odhade schopnosti riešiť problémy, teda presvedčení o svojej osobnej kompetencii.

 

"Presvedčenie o osobnej kompetencii je im však počas pandémie pravdepodobne dosť nanič, lebo žiadnu podobnú situáciu doteraz nezažili," doplnil Bianchi.

 

Ženy podľa výskumu dominovali nad mužmi len v jednej dimenzii P&P, a to vo využívaní externého podporného sociálneho systému. "To znamená, že dokážu získať silu a odolnosť zo vzťahov s ľuďmi, spontánne tvoria neformálne tímy," doplnil Bianchi.

 

Ako sa počas karantény nezblázniť a udržať si zdravé vzťahy?

 

Ak teda ľudia hľadajú možnosti, ako byť v súčasnej kríze pevnejší a pružnejší, mohli by sa zamerať na niekoľko zdrojov. Napríklad by nemali zanedbávať širšie sociálne vzťahy. "Vytvorte sieť ľudí, ktorí si efektívne pomáhajú, a preto je im všetkým lepšie," uviedol Bianchi s tým, že to platí najmä pre mužov.

 

Ohodnoďte svoje dni

Odporúča štrukturovať si deň, týždeň či mesiac, a tiež ich pravidelne vyhodnocovať. Ľudia by tiež nemali byť rigidní. Mali by podľa neho skúšať nové pohľady na svet, ľudí a situácie.

 

"Spomeňte si na staré recepty z detstva, ktoré varievala vaša mama, urobte si doma kino aj s pukancami, urobte dobrý skutok niekomu, kto vám lezie na nervy," dodal.

 

Psychologičky radia, ako sa nezblázniť počas domácej izolácie​

 

Radí tiež hľadať na všetkom pozitívne stránky, aj keď to nie je jednoduché, a rovnako budovať na rodinnej realite.

 

"Pozerajte sa na svet očami vašich najbližších, s ktorými zdieľate domácnosť, cez ich potreby, obavy a radosti," uzavrel.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok