Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. mar. 2021Fridrich
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber.
Ilustračný záber.
06.11.2020 11:56 Relax
Slováci vyvíjajú nový betón, ktorý prispeje k ochrane prírody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.11.2020 11:56 Relax

Slováci vyvíjajú nový betón, ktorý prispeje k ochrane prírodyNa tejto výbornej správe pracujú vedci z Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied (SAV).


Informuje o tom správa na stránke sav.sk s tým, že vedci testujú „nové mnohozložkové cementové zmesi s využitím domácich prírodných zdrojov a vedľajších produktov iných priemyselných výrob, resp. odpadov“. Vďaka tomu tak vzniknú nové druhy betónov, ktoré majú mimoriadne dobré vlastnosti. Ich použitie bude možné v priemysle, či bytovej výstavbe. Betóny odolajú aj extrémnym podmienkam. 

 

 

„Príkladom materiálov, ktoré vyvíjame, sú cementové kompozity použiteľné v geotermálnych alebo ropných vrtoch. Vzorky pri našich skúškach vystavujeme teplotám okolo 220 °C za spolupôsobenia tlaku vodnej pary,“ povedal prof. Martin Palou, ktorý vedie Oddelenie stavebných hmôt a konštrukcií ÚSTARCH SAV.

 

Ako sa dodáva v správe od Kataríny Gálikovej, prof. Palou chce, aby vznikli také betóny, „ktoré by boli vo zvýšenej miere schopné vo svojej štruktúre zachytávať emisie CO₂, čím by sa výrazne prispelo k znižovaniu globálneho otepľovania“.

 

 

Tento výskumný tím spolupracuje aj v rámci medzinárodného projektu vývoja a optimalizácie zloženia ťažkých betónov. Tie sú tak pevné, že na ne nemá vplyv ani ionizujúce žiarenie atómových elektrární.

„Okrem toho sa vedeckí pracovníci z ÚSTARCH SAV zaoberajú aj vývojom tzv. samozhutniteľných vysokohodnotných ťažkých betónov, ktorých pevnosť v tlaku presahuje 60 MPa,“ dodala Gáliková s tým, že takto chcú optimalizovať stavebný postup tak, aby sa betón dal aplikovať aj bez použitia vibrácií pomocou betónového ponorného vibračného zariadenia.

 

„Nami zvolené úpravy v zložení betónových zmesí zabraňujú separácii kameninovej zložky betónovej zmesi od cementovej matrice. Tým sa zabezpečí nielen požadovaná pevnosť, ale zároveň sa šetrí čas i elektrická energia,“ dodal Martin Palou. Fotografie nových betónov nájdete tu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok