Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Zdroj pitnej vody na Slovensku je ohrozený
Zdroj pitnej vody na Slovensku je ohrozený
13.06.2017 10:06 Domov
Skládka v Bratislave definitívne znečistila podzemnú vodu, kontaminácia smeruje k najväčšiemu zdroju pitnej vody na Slovensku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.06.2017 10:06 Domov

Skládka v Bratislave definitívne znečistila podzemnú vodu, kontaminácia smeruje k najväčšiemu zdroju pitnej vody na SlovenskuBRATISLAVA – Bratislavské mestské časti informovali na svojich weboch o kontaminácii podzemnej vody z bývalej skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova vo Vrakuni, ktorá zasiahla Žitný ostrov.


Obyvatelia Vrakune, Podunajských Biskupíc a Ružinova, ktorí už dlhodobo upozorňovali na tento problém sa riešenia nedočkali. Kompetentné úrady sa žiaľ nemali k tomu, aby kritickú situáciu začali včas riešiť a teraz je podzemná voda kontaminovaná a smeruje k jednému z najväčších zdrojov pitnej vody na Slovensku. Ministerstvo životného prostredia požiadalo o geologický prieskum látok, ktoré by mohli ohroziť kvalitu podzemnej vody v celej oblasti. "V podzemnej vode boli identifikované hlavne pesticídy, herbicídy, chlórované uhľovodíky a benzén-toluén-etylbenzén-xylén (BETEX) a iné látky," priblížil rezort. Ten realizáciu podrobného geologického prieskumu environmentálnej záťaže zabezpečil v rokoch 2014-2015.

 

Vzhľadom na rozsah znečistenia zemín a podzemných vôd boli preukázané aj zdravotné riziká pre človeka v kontaktnej zóne a riziká šírenia znečistenia podzemnou vodou. "Najrizikovejšou expozičnou cestou je okrem konzumácie koreňovej a listovej zeleniny dopestovanej na lokalite aj pitie podzemnej vody zo studní. Zvýšené sú aj potenciálne riziká plynúce zo sprchovania pri využívaní kontaminovanej vody a z kúpania v bazénoch napúšťaných zo studní," píše v liste ministerstvo.

 

Kontaminácia zasiahla hlavne oblasti bratislavskej Vrakune, Podunajské Biskupice, Ružinov, Rovinku, Dunajskú Lužnú, Most pri Bratislave,  Miloslavov ale aj ostatné obce situované v smere toky podzemných vôd. Transport kontaminácie závisí podľa ministerstva od konkrétnej látky. Kontaminačný mrak sa rozšíril do 5 kilometrov od skládky, preto ministerstvo žiada občanov o obozretnosť pri využívaní vody so studní a žiada o hlásenie akýchkoľvek nových informácii.

 

Do mestských častí už rozposlali mapu s rozsahom kontaminácie. "Voda v studniach nachádzajúcich sa v kontaminačnom mraku nie je vhodná na akékoľvek používanie, hlavne je nevhodná na pitie, umývanie, kúpanie a polievanie. Konzumácia plodín polievaných kontaminovanou vodou predstavuje riziko pre ľudské zdravie," píše envirorezort.

 

Ministerstvo životného prostredia koncom apríla avizovalo, že už spustilo verejné obstarávanie na sanáciu tejto skládky. Predpokladané náklady na odstránenie sa odhadujú na viac ako 30 miliónov eur. Konečnú sumu však určí verejné obstarávanie.

 

Využiť sa majú eurofondy. Na sanáciu skládky vo Vrakuni sa má použiť metóda enkapsulácie, ktorou sa jej obsah zaizoluje od okolitého prostredia. Na tejto skládke sa nachádza približne 120-tisíc kubických metrov odpadu, kam sa odpad vyvážal od začiatku 60. rokov minulého storočia.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok