Sagan víťazom prológu Okolo Švajčiarska, P. Velits 19.

NETKY.SK • 10 Jún 2012, 06:38 • 2 min

Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Luquigas-Cannondale sa v sobotu stal v Lugane víťazom prológu pretekov Okolo Švajčiarska. Sagan triumfoval v časovke na 7,3 km a na druhé miesto odsunul domáceho matadora Fabiana Cancellaru z tímu RadioShack o štyri sekundy. Na treťom mieste skončil Saganov oddielový kolega Moreno Moser z Talianska. Na švajčiarskych cestách sa predstaví aj ďalší slovenský jazdec Peter Velits, člen tímu Omega Pharma - QuickStep v sobotu tiež dokázal kvality a so stratou 27 sekúnd na krajana obsadil 19. miesto. Dvadsaťdvaročný Sagan vyhral už minulý rok na Okolo Švajčiarska dve etapy a raz bol druhý a raz tretí. Súčasne v sobotu pokazil Cancellarovi šancu na zisk cenného hetriku, keď etapu v Lugane vyhral aj v rokoch 2010 a 2011. Okolo Švajčiarska je generálkou na 99. ročník prestížnych Tour de France, Sagan sa naň pripravoval aj na horskom sústredení v San Pellegrino. Celkovo deväť etáp má celkovú dĺžku 1399 km. V nasledujúcej nedeľňajšej 2. etape už čaká pelotón horské stúpanie. "Prológ, čo sa tu v Lugane jazdí, mi celkom sedí. Každý etapový úspech mi zdvihne sebavedomie," povedal pre svoju oficiálnu webovú stránku Sagan, ktorý vedie aj bodovaciu súťaž a v nedeľu bude mať na sebe tričko pre vedúceho jazdca priebežného poradia.
Výsledky - prológ (7,3 km): 1. Peter SAGAN (SR/Liquigas- Cannondale) 9:43 min, 2. Fabian Cancellara (Švajč./RadioShack) +0:04, 3. Moreno Moser (Tal./Liquigas- Cannondale) +0:07, 4. Martin Elmiger (Švaj./AG2R La Mondiale) +0:11, 5. Fredrik Carl Wilhelm Kessiakoff (Švéd./Pro Team Astana) +0:15, 6. Michael Albasini (Švaj./Orica GreenEdge Cycling Team) +0:17, 7. Dario Cataldo (Tal./Omega Pharma - QuickStep) +0:18, 8. Roman Kreuziger (ČR/Pro Team Astana) +0:19, 19. Peter VELITS (SR/Omega Pharma-QuickStep) +0:27
Bodovacia súťaž: 1. SAGAN 15 b, 2. Cancellara 12, 3. Moser 10, 4. Elmiger 9, 5. Kessiakoff 8
Poradie tímov: 1 Liquigas-Cannondale 29:50 min, 2. RadioShack-Nissan +0:08, 3. Astana Pro Team +0:26, 4. Omega Pharma-Quickstep +0:29, 5. Rabobank +0:33