Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia.
17.08.2021 06:06 Zahraničie
Poľskí výskumníci holokaustu sa nemusia sa ospravedlniť za svoje tvrdenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.08.2021 06:06 Zahraničie

Poľskí výskumníci holokaustu sa nemusia sa ospravedlniť za svoje tvrdeniaVARŠAVA - Odvolací súd v Poľsku v pondelok zamietol žalobu na dvoch popredných výskumníkov holokaustu. Súdy totiž nie sú zodpovedné za posudzovanie vedeckého výskumu.


Jan Grabowski, poľsko-kanadský profesor histórie na University of Ottawa, a Barbara Engelkingová, zakladateľka a riaditeľka poľského Centra pre výskum holokaustu vo Varšave, rozsudok privítali a označili ho za „veľké víťazstvo“.

 

Súvisiaci článok: Pamätník holokaustu podporil vedcov, ktorým súd nariadil ospravedlniť sa za svoje tvrdenia

Výskumníci čakali pol roka na pondelňajší rozsudok. Poľský súd vtedy nariadil spomenutým odborníkom, aby sa ospravedlnili 81-ročnej Filomene Leszczynskej za údajné ohováranie jej strýka v súvislosti s jeho skutkami počas druhej svetovej vojny.

Podľa právnikov spomenutej ženy výskumníci v knihe Noc bez konca: Osud židov vo vybraných okresoch okupovaného Poľska ohovárali jej zosnulého strýka Edwarda Malinowského, keď naznačili, že v priebehu vojny pomáhal pri zabíjaní Židov. Rodina však tvrdí, že počas nemeckej okupácie Poľska zachraňoval príslušníkov židovského národa.

Niektorí vedci a iní ľudia sa obávali, že keby súd Grabowského a Engelkingovú potrestal, mohlo by to mať negatívny vplyv a odradiť mladých vedcov od toho, aby sa začali zaoberať citlivou otázkou poľského správania sa voči Židom počas druhej svetovej vojny.

Poľsko bolo počas vojny okupované nacistickým Nemeckom a jeho obyvateľstvo bolo podrobené masovému vraždeniu a otrockej práci. Poliaci vzdorovali nacistom doma i v zahraničí a s treťou ríšou ako štát nikdy nespolupracovali. Napriek tomu sa však našli jednotlivci, ktorí Židov počas okupácie vydali Nemcom. Táto téma bola počas komunistickej éry tabuizovaná a každé nové odhalenie poľských priestupkov v ostatných rokoch vyvolalo odpor. Na druhej strane tisíce Poliakov pri záchrane Židov riskovali svoje vlastné životy. V Poľsku zahynuli tri milióny z vtedajšej 3,3-miliónovej populácie Židov v krajine.reklama


Zdroj: reuters.com/ Netky KP

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok