V rozhovore pre poľskú televíznu stanicu TVP, odvysielanom v nedeľu, tak Przydacz reagoval na správy o tom, že ruské úrady odstránili poľskú vlajku z vojenského cintorína v ruskej obci Katyň ležiacej v Smolenskej oblasti.

Marcin Przydacz
O odstránení vlajky ako prvý informoval ruský nezávislý spravodajský portál meduza.io s odvolaním sa na starostu mesta Smolensk Andreja Borisova. „Na ruskom pamätníku nemôžu byť žiadne poľské vlajky, a to zvlášť po protiruských vyjadreniach poľských politikov,“ citoval portál Borisova.
„Pokus o odstránenie vlajky z poľského cintorína je absolútne neakceptovateľný. Rusko vedie agresívnu politiku. Vidí našu pevnú pozíciu a tam, kde nás nemôže inak obťažovať, bude vyvolávať takéto menšie krízy,“ uviedol Przydacz s tým, že poľský rezort diplomacie do situácie zasiahne, avšak neočakáva výraznú zmenu ruskej politiky.
Prečítajte si tiež: Rusko sa dostalo do platobnej neschopnosti
„Nakoniec, nikto príčetný nemôže poprieť, že tam (pri katynskom masakri) boli zabití poľskí dôstojníci a že by tam preto mala viať poľská vlajka. Táto vlajka bola odstránená s cieľom vyvolať úzkosť, no je tiež akýmsi emočným pokusom o odplatu,“ uviedol Przydacz.

Námestník na záver uviedol, že Poľsko plánuje v tejto súvislosti poslať diplomatickú nótu ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi, avšak je možné, že na ňu nedostane žiadnu odpoveď.
Pamätné miesto, z ktorého odstránili poľskú vlajku, je pripomienkou masakru v Katynskom lese na západe Ruska. Ide o sériu masových popráv, pri ktorej zahynulo približne 25 000 poľských vojnových zajatcov, predovšetkým dôstojníkov a policajtov považovaných za protikomunistické živly. Tých na príkaz Josifa Stalina zmasakrovala v roku 1940 politická polícia Sovietskeho zväzu, Ľudový komisariát vnútra (NKVD).
Možno vás zaujme: Nesmieme padnúť do Putinovej pasce, vyhlásil Scholz
K zabíjaniu došlo na viacerých miestach, no masaker napokon pomenovali po Katynskom lese, kde prvýkrát našli masové hroby obetí, pripomína PAP.
Sovietsky zväz dlho odmietal zodpovednosť za tento čin a obviňoval z neho nacistické Nemecko. Moskva oficiálne priznala pravdu o Katyni až v roku 1990.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.