Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. jún. 2022Beáta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister školstva Peter Plavčan
Minister školstva Peter Plavčan
19.05.2016 18:47 Domov
Rezort má na tento rok v regionálnom školstve 37 prioritných úloh
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
19.05.2016 18:47 Domov

Rezort má na tento rok v regionálnom školstve 37 prioritných úlohBRATISLAVA - Ministerstvo školstva si vytýčilo na tento rok 37 prioritných konkrétnych úloh z oblasti regionálneho školstva. Ako na brífingu po skončení okrúhleho stola z oblasti regionálneho školstva povedal minister školstva Peter Plavčan, medzi prioritné úlohy ministerstva patrí napríklad zabezpečiť legislatívnu úpravu a prostriedky na zvýšenia platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva od 1. septembra.


V rámci novely zákona o financovaní chcú tiež riešiť problematiku financovania prvého stupňa základných škôl, pričom chcú zohľadniť okrem počtu žiakov aj nevyhnutný počet tried. Medzi prioritné oblasti patrí aj príprava návrhu na prehodnotenie presunu časti kompetencií štátnej správy v oblasti riadenia a financovania regionálneho školstva z ministerstva vnútra späť na ministerstvo školstva. Ministerstvo má v tomto roku tiež vypracovať Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania, ktorý bude pokrývať dlhodobé zámery a ciele Slovenska v celej škále výchovy a vzdelávania v 10-ročnom výhľade.


Pre trh práce chcú pripraviť návrh podporných mechanizmov pre efektívnejšie zapojenie malých a stredných podnikov do duálneho vzdelávania. V spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska a vyššími územnými celkami chcú charakterizovať problém takzvaného modernizačného dlhu škôl. Ministerstvo chce tiež zmapovať situáciu v oblastí kapacít materských škôl a v spolupráci s miestnou územnou samosprávou pripraviť návrhy na jej rozširovanie v miestach, kde je to potrebné. Kompletný zoznam úloh na tento rok ministerstvo uverejní do konca mája.


Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman uviedol, že minister Plavčan podľa neho nedal jasnú odpoveď na konkrétne otázky o finančnom krytí reformy. Crmoman zopakoval, že stále je na stole požiadavka zvyšovania platu učiteľov už v tomto roku o 140 eur. Podľa predsedu komory učiteľov je teda veľmi ťažko zaručiť, čo sa bude diať v septembri a aká bude atmosféra medzi učiteľmi. Podľa Crmomana dnes pri okrúhlom stole nepadli žiadne garancie a konkrétne čísla a dodal, že v podstate sa točíme stále v kruhu. Nepokoj medzi učiteľmi podľa Crmomana narastá a je možné, že sa objavia nové formy protestov, ktoré tu ešte neboli. Ak nebude možné finančné krytie reformy, nebude ju možné realizovať, dodal Crmoman.


Minister školstva dnes zopakoval, že čísla, ktoré sa týkajú finančného zabezpečenia pre reformy, považuje za nevyhnutné minimum a pri rozpracovaní uvedú, aké finančné prostriedky si vyžaduje navyše. Pri rokovaní o rozpočte na budúci rok sa bude opierať o platformu odborníkov, ktorá vznikla. V rozpočte pre školstvo bude žiadať viac peňazí. Do konca mája chcú mať na ministerstve rozpracovaný dokument o úlohách na tento rok a urobia aj finančné ohodnotenie úloh navyše, pri ktorých určia, že ak prostriedky na ne nebudú, nevedia tieto úlohy splniť.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok