Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. máj. 2021Blažena
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.06.2020 06:59 Zaujímavosti
Trápiť sa pre to, čo sa nedá zmeniť, je zbytočné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2020 06:59 Zaujímavosti

Trápiť sa pre to, čo sa nedá zmeniť, je zbytočnéNajviac ľudského trápenia vychádza z toho, čo sa chce, kým to, čo sa má, ostáva v zabudnutí.


Modlitba
Raz som ako dievčatko započula istú modlitbu. Nepamätám si, kto je jej autorom, ani to, v akom presnom znení je. Jedna veta ma však hlboko zasiahla a to až do takej miery, že som si ju nikdy nevymazala z mysle, dokonca ani pod náporom odvtedy uplynutého času.


„Pane, pomôž mi zmeniť to, čo zmeniť môžem a daj mi silu zmieriť sa s tým, čo zmeniť nedokážem," vravelo sa v nej.


Neviem, koľko rokov som mala, keď mi prenikla do podvedomia, ale aj ako dievča som si uvedomovala, aký význam v sebe nesie.


Nerobí to azda úplne každý človek? Znepokojenie, neustále vracanie sa k včerajšku, kým dnešok sa míňa a míňa, až ho nebude.

 

 

Na zemi
Kráľ Dávid sa dopustil chyby. Zatúžil po žene iného muža, a nielenže sa s ňou intímne zblížil, ale aj sa dočkal naplnenia cudzoložstva a žena otehotnela. Kráľ sa chcel o ňu i o čoskoro narodené dieťa postarať, bránilo mu v tom iba vedomie, že prekáža jej manžel. Skúsil teda najskôr fintu a lákal ho z boja, aby si šiel ľahnúť k manželke. Keďže to však nebolo dovedené do úspechu, zosnoval ďalší plán, tentoraz o čosi zákernejší. Vyjednal to s istým bojovníkom tak, aby sa v nejakej bitke jeho sok smrteľne poranil. Príkaz bol splnený, muž zomrel, a len čo pominulo povinné obdobie smútku, Dávid si ženu presťahoval do domu a vzal si ju.

 

Prorok
Bohu sa kráľovo správanie nepáčilo. Dal to teda vedieť žijúcemu prorokovi a toho za ním poslal, aby priamo pomenoval hriech. Dávid si najskôr oklamával srdce, tváril sa, že je počínanie v poriadku a že bude utajené, veď verejnosť sa to nemá odkiaľ dozvedieť. Prorokova priamosť ho ale zbavila predošlej slepoty, doľahla na neho celá ťarcha previnenia. Navyše v hriechu počaté dieťa sa ocitlo na hranici medzi životom a smrťou. Kráľ sa pôstil, nič nevzal do úst, bez pohnutia lehával sedem dní na zemi, s nikým neprehovoril. Bol to prejav jednak ľútosti, jednak vnútorného kriku k Bohu, nech len zachráni bábätko.

 

 

Už to nemožno vrátiť
Bábätko nakoniec naposledy vydýchlo. Dávida to, prirodzene, ranilo, bol mu to predsa syn. Keď sa však utvrdil v tom, že smrť je definitívna a konečná, postavil sa, opustil ležiacu polohu na zemi, umyl sa, obliekol, priblížil sa k Bohu. Služobníctvo to prekvapilo, dosiaľ ho vídalo zúboženého, a keď mu zahynul potomok, odrazu kráča vzpriamene. Vari nemá cit a nezabolela ho strata?


Och, áno, zabolela, a ešte ako. Tým, akú odpoveď dal kráľ tomu, kto ho pre nevyspytateľnosť odsudzoval, jednoznačne poskytol lekciu aj človeku žijúcemu tu a teraz. Nedá sa vrátiť to, čo bolo, nedá sa vzkriesiť to, čo je mŕtve. Nedá sa odznovu prežiť pominutý okamih a napraviť v ňom škodu. Dá sa však popracovať na budúcnosti, dá sa meniť zmeniteľné. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  Pixabay, Pexels, freebibleimages.orgNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok