Testovaných na slovensku
167562
Infikovaných na slovensku
1520
Infikovaných svetovo
6009150
Úmrtí svetovo
366039
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
30. máj. 2020Ferdinand
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).
09.04.2020 17:00 Domov
REPORTÁŽ: Vláda schválila odklad odvodov pre podnikateľov a živnostníkov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.04.2020 17:00 Domov

REPORTÁŽ: Vláda schválila odklad odvodov pre podnikateľov a živnostníkovBRATISLAVA - Podnikatelia budú pokles príjmov pre žiadosť o odloženie sociálnych a zdravotných odvodov vypočítavať rovnako, ako v prípade posudzovania poklesu príjmov pre už ohlásenú kompenzáciu pri poklese tržieb.


 

Dlhodobý podnikatelia si budú môcť vybrať

Porovnávacou bázou tak budú príjmy firiem a samostatne zárobkovo činných osôb za rovnaký mesiac minulého roka. V prípade, ak podnikali počas celého roka 2019, si môžu zvoliť ako bázu výpočtu aj priemer príjmov za rok 2019 na jeden mesiac. Ak v rovnakom mesiaci vlaňajška ešte nepodnikali, za bázu sa bude brať február 2020.

 

 

Zmiernenie dopadov na hospodárstvo
Vyplýva to z nariadenia ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka, ktorý v dnešných hodinách s pripomienkami schválil kabinet. O poklese tržieb o vyše 40 % splatných v apríli, vypočítanom podľa uvedených pravidiel, následne podnikatelia informujú Sociálnu poisťovňu a zdravotnú poisťovňu formou čestného vyhlásenia. Výpočet bude zároveň podkladom pre odklad splatnosti odvodov podľa jedného z opatrení na zmiernenie dopadov pandémie nového koronavírusu na hospodárstvo.

 

 

Odklad odvodov aj pre živnostníkov
Odklad splatnosti marcových sociálnych a zdravotných odvodov pre zamestnávateľov s poklesom obratu o 40 % a viac sa týka len odvodov za zamestnávateľa. Ako totiž upozornila Sociálna poisťovňa, možnosť odkladu odvodov sa netýka časti poistného, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnanca, kde naďalej platia pôvodné termíny splatnosti. Posunutie splatnosti odvodov za marec z apríla na koniec júla tohto roka sa vzťahuje aj na samostatne zárobkovo činné osoby, ktorým pre mimoriadnu situáciu klesli príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.
 

 

Penále sa nepredpíšu ak...
Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená samostatne zárobkovo činná osoba zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše. Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné do uplynutia termínu jeho predĺženej bude považovať za zaplatené. Príjemca dávky, ktorý nezaplatí poistné do uplynutia termínu predĺženej splatnosti, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur.

 

 

Odpustenie za apríl 
Aprílové odvody zamestnávateľov, ktorí museli svoje prevádzky na základe rozhodnutia Úradu verejného zdravotníctva úplne uzavrieť, by mali byť odpustené úplne. 
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Netky Maroš Bednár, TASR, PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok