Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Medzi nominovanými na ocenenie Krištáľovým krídlom sú aj Petra Vlhová, Cigánski diabli či Juraj Kukura.
Medzi nominovanými na ocenenie Krištáľovým krídlom sú aj Petra Vlhová, Cigánski diabli či Juraj Kukura.
06.02.2020 14:04 Kultúra
REPORTÁŽ: Na ocenenie Krištáľové krídlo je nominovaných 29 osobností
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.02.2020 14:04 Kultúra

REPORTÁŽ: Na ocenenie Krištáľové krídlo je nominovaných 29 osobnostíMedzi nominovanými na ocenenie tohtoročným Krištáľovým krídlom sú aj lyžiarka Petra Vlhová, Cigánski diabli či herec Juraj Kukura. Krištáľovým krídlom ohodnotia už po 23-krát najvýraznejšie a najúspešnejšie osobnosti kultúrnej, vedeckej, hospodárskej a umeleckej sféry.


 

Kategórie

Laureátov cien vyhlásia v kategóriách: Divadlo a audiovizuálne umenie; Filantropia; Hospodárstvo; Hudba; Inovácie a startupy; Medicína a veda; Publicistika a literatúra; Populárna hudba; Šport a Výtvarné umenie. Zapečatené obálky s menami laureátov otvoria však až krátko pred začiatkom galavečera, ktorý sa uskutoční v nedeľu 9. februára v novej budove Slovenského národného divadla v Bratislave. Známi vopred sú iba laureáti Mimoriadnej ceny, ktorú tento raz udelia dvom osobnostiam.

Ako na tlačovej besede informoval predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriel Csollár, tohto roku sa rozhodli udeliť Mimoriadnu cenu odborníkovi a priekopníkovi nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie Ivanovi Vulevovi a divadelnému a filmovému scénografovi Jozefovi Cillerovi. „Obe tieto osobnosti nás svojou tvrdou prácou a výsledkami presvedčili, že Mimoriadna cena patrí práve im,“ uviedol Csollár. Ako dodal, päťdesiat porotcov vyberalo v tajnom hlasovaní osobnosti a ich počiny roka 2019 z 320 návrhov. Tie mohla podávať odborná aj široká verejnosť.

 

Raper Kali

 

Nominácie
V kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie tak porota nominovala Tomáša Grega a Juraja Kukuru. V kategórii Filantropia navrhli na ocenenie dobrovoľníčku Marcelu Václavkovú Konrádovú, Pavla Miháľaka zo združenia Clowndoctors a bojovníčku za práva učiteľov Evu Klikáčovú. V kategórii Hospodárstvo sú navrhnutí Branislav Cvik, Ľubomír Vančo, Pavol Demáček a Pavol Jakubec. V kategórii Medicína a veda na Krištáľové krídlo navrhli primára Endoskopického pracoviska Gastroenterologickej kliniky UNB Rudolfa Hrčka, kardiochirurga Roberta Hatalu a vedca Jána Tkáča. V kategórii Inovácie a startupy sú nominovaní podnikatelia Radoslav Danilák a Peter Komorník.

V kategórii Hudobná scéna sa o cenu uchádzajú: skladateľ, kontrabasista a basgitarista Juraj Griglák, skladateľka a klaviristka Ľubica Čekovská a Cigánski diabli. V kategórii Publicistika a literatúra sú navrhnutí: publicista Rudolf Dobiáš, prozaik a literárny vedec Stanislav Rakús a dramatička Tatiana Kusá. V kategórii Populárna hudba sú v trojici nominovaných: rapper Kali, Sima Martausová a Vladimír Krausz. V kategórii Šport sú v trojici nominácií lyžiarka Petra Vlhová, kanoista Erik Vlček a šprintér Ján Volko. Napokon v kategórii Výtvarné umenie sa o cenu uchádzajú dizajnér Ivan Čobej a sochár, reštaurátor a pedagóg Oto Báchorík.

 

Predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla Gabriel Csollár

 

Nominované sú geniálne osobnosti
Podľa autorky a producentky Krištáľového krídla Márii Vaškovičovej je tento ročník výnimočný tým, že nominovaní sú geniálne osobitnosti a svojou prácou a životom nám to stále viac dokazujú. "Ctím si všetky žánre a všetky tie osobnosti, ktoré nejakým spôsobom dokázali prekročiť priemer a prekročiť svoj tieň. Všímame si, že na Slovensku je takýchto ľudí nesmierne veľa," podotkla. Takisto dodala, že tento ročník je výnimočný tým, že priniesol nový dizajn sošky Krištáľového krídla. "Práve tento vizuál zobrazuje veľkosť geniálnych ľudí, ktorých máme nominovaných," prízvukovala. Podľa Vaškovičovej, spojenie krehkého skla reprezentujúceho dušu človeka a silného bronzového základu vyjadruje podstatu myšlienky celého Krištáľového krídla. Stojí za ním dvojica umelcov -akademický sochár Patrik Illo a minuloročný laureát akademický sochár Ján Ťapák.

 

 Autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová

 

Účinkujúci na galavečeri
Organizátori takisto informovali, že prekvapením galavečera bude Milan Kňažko ako účinkujúci. V programe vystúpi skupina Hex, Kali, Lúčnica, Milan Kňažko aj dueto Peter Cmorík a Tereza Mašková. Sprevádzať ich bude orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša. Hostiteľmi galavečera bude Jarmila Lajčáková - Hargašová a v moderátorskej premiére sa predstaví komik Jakub Zitrón Ťapák.

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré vo svojom odbore dosiahli mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života. Záštitu nad 23. ročníkom cien prevzal predseda vlády SR Peter Pellegrini. Galavečer odvysiela v priamom prenose RTVS o 20:30 na televíznej Jednotke.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky Gabriela Nagyová

Foto:  netky Maroš BednárNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok