Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. jún. 2021Sidónia
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Mária Kolíková
Mária Kolíková
09.07.2020 14:28 Domov
REPORTÁŽ: Mária Kolíková predstavila reformu justície, ktorá má zmeniť aj ústavný súd
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.07.2020 14:28 Domov

REPORTÁŽ: Mária Kolíková predstavila reformu justície, ktorá má zmeniť aj ústavný súdBRATISLAVA – Reforma zloženia ústavného súdu, súdnej rady, zriadenie Najvyššieho správneho súdu či previerky majetkových pomerov všetkých sudcov sú súčasťou reformy ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí), ktorú predstavila vo štvrtok na tlačovej konferencii.


 

Reforma bude mať podobu aj ústavného zákona, ktorý Kolíková plánuje predložiť v piatok (10. 7.) do medzirezortného pripomienkového konania.

 

Kľúčová zmena

„Je to kľúčová zmena pre ústavu, ktorá znamená reformu dôležitých justičných inštitúcií,“ povedala na úvod Kolíková, ktorá avizuje zmeny vo viacerých justičných orgánoch.

 

Prvým z nich je súdna rada, ktorá by mala mať už ústavne zakotvené pravidlo, podľa ktorého má byť polovica súdnej rady tvorená nesudcami. Okrem toho sa do súdnej rady zavedie regionálny princíp pre členov volených sudcami, keď sa rozdelia voľné miesta na volebné obvody s tým, že budú mať zástupcovia z Najvyššieho súdu SR jeden volebný obvod.

 

Pri ústavnom súde sa bude meniť nielen spôsob jeho rozhodovania ale aj spôsob voľby kandidátov na sudcov ústavného súdu. Väčšiu právomoc by mala dostať prezidentka alebo prezident, ktorý by v prípade patovej situácie, keď istú dobu parlament nepredloží kandidátov, vymenoval sudcov sám.

 

„Chceme vytvoriť nástroj proti koncentrácii moci,“ dodala ministerka na margo opatrenia, ktoré skráti funkčné obdobie sudcov ustanovených do funkcie v rámci jedného volebného obdobia, ak by ich naraz bola navolená väčšina.

 

Čo sa týka konania pred ústavným súdom, zavedie nový návrh oprávnenia, aby konanie o súlade právnych predpisov inicioval aj senát ústavného súdu konajúci v sťažnosti fyzickej alebo právnickej osoby, ktorá sa domáha ochrany svojich základných práv a slobôd. Ústavný zákon v oblasti justície chce definitívne ukotviť aj vekový cenzus sudcov.

 

Po novom by z funkcie odchádzali sudcovia všeobecných súdov vo veku 65 rokov, v prípade sudcov ústavného súdu by to bolo 70 rokov.

 

Okrem toho avizuje rezort spravodlivosti aj zrušenie rozhodovacej imunity sudcov všeobecných súdov. V tej súvislosti ohlásilo ministerstvo aj zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti pri svojvoľnom rozhodovaní. Sudcov na väzobné stíhanie by už nevydával ústavný súd, nanovo by sa preverili aj majetky súdov.

 

Ústavný zákon by mal zaviesť aj už avizovaný najvyšší správny súd. Ten by mal postavenie ako Najvyšší súd SR v oblasti správneho práva a prešli by naňho aj kompetencie na disciplinárne stíhanie sudcov a prokurátorov, a v určitom rozsahu aj ostatných právnických profesií. Najvyšší správny súd, ktorého sídlo zatiaľ nie je ustanovené, chce mať Kolíková k 1. januáru 2021. Plne funkčný by mal byť od 1. júla 2021.

 

Ústavný zákon v oblasti justície, a s ním avizované novely, chce ministerka predložiť do medzirezortného pripomienkového konania v piatok. Odvtedy budú mať oprávnené subjekty možnosť návrh riadne pripomienkovať.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok