Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. sep. 2022Vladislav
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračný záber Vysokých Tatier.
Ilustračný záber Vysokých Tatier.
24.11.2020 17:20 Domov
Prezidentka si želá maximálne ekologické úsilie, dekarbonizovať musia všetci
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.11.2020 17:20 Domov

Prezidentka si želá maximálne ekologické úsilie, dekarbonizovať musia všetciPrezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová vystúpila formou videa na konferencii Next Green Generation EU: Zelený reštart Slovenska.


Berie to ako priestor pre národnú diskusiu „o zelenom naštartovaní našej krajiny a súčasne riešenie klimatickej krízy“.

 

Hlavná veliteľka ozbrojených síl a hlava štátu je presvedčená, že „môžeme byť inovatívnou, zelenou a modernou krajinou, kde sa ľuďom bude dobre žiť.“

 

 

Zuzana Čaputová tiež verí, že môžeme byť zároveň aj miestom s väčšou sociálnou spravodlivosťou a férovosťou. Zdôraznila, že teraz stojíme pred rozhodnutím, ako správne nastaviť Plán obnovy i peniaze z EÚ v programovacom období. Nazdáva sa, že potrebujeme dlhodobý plán i víziu, kde zelená transformácia bude mať významné postavenie.

 

„Plne sa hlásim k novému cieľu znížiť emisie skleníkových plynov minimálne o 55 % do roku 2030,“ povedala v príhovore Čaputová s ocenením, že SR je v tejto oblasti deklarovaným lídrom.

„Oceňujem, že Slovensko sa prihlásilo k cieľu uhlíkovej neutrality do roku 2050 ako prvé v regióne strednej Európy,“ vyzdvihla prvenstvo krajiny medzi Tatrami a Dunajom.

 

No zdôrazňuje, že táto úloha nebude ľahká a okrem víťazov môžeme mať aj porazených. „Budeme potrebovať nové nízkouhlíkové technológie a integrované riešenia,“ povedala s tým, že tu sa môžu realizovať firmy prinášajúce zelené technológie, ale aj vedcov, ktorí na tomto poli pôsobia.

 

 

Prezidentka chce ísť príkladom a preto sa prihlásila k záväzku, aby Úraz prezidenta SR bol uhlíkovo neutrálny už do roku 2030 „ako vôbec prvá verejná inštitúcia na Slovensku“.

 

Zdôraznila, že pri tomto kroku pôjde o mnoho opatrení vrátane predchádzania vytvárania odpadu, ale aj „používanie obnoviteľných zdrojov energie, obmeny vozového parku či výsadby stromov a zelene“.

 

Zdôraznila, že ak chceme byť príkladom, dekarbonizovať musia všetci. „Jedným z účinných  nástrojov riešenia klimatickej krízy sú aj investície do environmentálne a energeticky udržateľnej výstavby a komplexnej obnovy budov a domov,“ uzavrela hlava SR s tým, že ide aj o investíciu do zdravia ľudí.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Unsplash/YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok