Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. sep. 2020Václav
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Plastika Hansa Christiana Andersena v Central parku v New Yorku
Plastika Hansa Christiana Andersena v Central parku v New Yorku
17.12.2019 06:26 Kultúra
Preslávil sa po svete ako rozprávkar, hoci jeho život skôr pripomínal drámu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.12.2019 06:26 Kultúra

Preslávil sa po svete ako rozprávkar, hoci jeho život skôr pripomínal drámuVraj mal chudú a vysokú postavu a neuveriteľne smutné oči. Priateľov nenachádzal, ženy ho obchádzali, ani ako žiak ktovieako nevynikol. Nikdy neovládal pravopis a patril k obdivovateľom Shakespeara. Áno, aj taký bol Hans Christian Andersen - ten, ktorý opantal svet vďaka Škaredému káčatku, Princeznej, čo spala na hrášku, Snehovej kráľovnej či tragickému, ale nenapodobiteľnému Dievčatku so zápalkami.


 

Najslávnejší pisateľ rozprávok sa narodil do mimoriadne chudobných pomerov, otec pracoval ako obuvník a miestnosť, ktorá slúžila ako dielňa, musela rodine vystačiť na bývanie. Biedu mu nevynahradilo ani šťastie, rodičia si spolu vôbec nerozumeli, a preto dôverné prostredie neposkytovalo takmer nijakú ochranu pred drsným vonkajším svetom. Za manželské problémy mohol azda priveľký vekový rozdiel (Andersenov otec sa oženil ako dvadsaťdvaročný s o šesnásť rokov staršou ženou). Tá mala za sebou pravdepodobne viacero všelijakých vzťahov, muž ju vyženil aj s malou nevlastnou dcérou. Andersen a sestra, hoc mali spoločného iba otca, spolu nijakú reč nenachádzali, v dospelosti sa jej dokonca stránil, pretože sa dala na prostitúciu. Napriek úskaliam a jeho rojčivej povahe, ktorá ho viedla od čias kolísky, s láskou spomínal na vzácne okamihy strávené s otcom. Práve tie, domnievam sa, neskôr podfarbili jeho spisovateľské umenie (otec mu čítal rozprávky, vyrábal hračky a kreslil obrázky).

 

Druhá svadba
Jeho otec sa dal zverbovať do vojny, po návrate ťažko ochorel a zomrel. Tam sa skončila ako-tak sladká pieseň detstva. Matka sa znovu vydala za oveľa mladšieho muža, ktorý Andersena okato nenávidel, a akoby toho nebolo veľa, zo ženy sa postupne rozvinula alkoholička.

 

 

Zmarené nádeje
Hans mal svoj malý sen o sláve, pre neho bola neodmysliteľne spojená so sálou divadla. Matka však nesúhlasila a synovi urputne vymýšľala pragmatickejšie povolania. Ustúpila až vtedy, keď jej jedna veštkyňa predpovedala, že bude natoľko slávny, že sa na jeho počesť vysvieti celé-celučičké mesto. Chudáčisko Andersen ale prekonal obrovitánske sklamanie, pretože napokon jeho divadelnú tvorbu v Kodani odmietli. Aspoňže našiel dobrodinca, ktorý sa ujal jeho budúceho štúdia a zariadil mu i kráľovské štipendium na gymnáziu. Školský čas mu ale chutil horkasto, riaditeľ, u ktorého aj býval, sa pokúšal otočiť jeho osobnosť z jemnocitnej na drsnú.

 

Nie vždy to bola rozprávka
Pisateľskú kariéru síce započal básňami, ale preslávil sa nádhernosmutnými rozprávkami. Prvý taký rozprávkový príbeh napísal ako tridsaťročný a posledný tri roky pred upadnutím do večného spánku. Spočiatku sa objavili vydané v lacnom zošite, Andersen ich potom čitateľom prinášal v zázračnom období Vianoc.

 

 

Láska mu nebola súdená
Niekoľkokrát sa Andersen hlboko zamiloval, avšak objekty jeho náklonnosti ho z takého či onakého dôvodu odmietli. Nenaplnené city potom premietal do rozprávok. Za zmienku zaiste stojí jeho prvá láska, bola ňou Riborg Voigtová. Vyjadril sa o nej ako o krásnej dievčine so zbožnou tvárou dieťaťa a s múdrymi očami. Riborg ale už bola tajne zasnúbená s bohatým kupcom, čo jej neumožnilo vstúpiť s Andersenom do vzťahu. Povráva sa však, že pri smrti mal na krku zavesené kožené puzdro a v ňom uskladnené listy od jeho Riborg, naveky nenaplnenej lásky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok