Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
27. jan. 2022Bohuš
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Obézni ľudia majú vyššie riziko infekcie novým koronavírusom.
Obézni ľudia majú vyššie riziko infekcie novým koronavírusom.
10.04.2020 14:35 Zdravie
Pravdepodobnosť nákazy koronavírusom sa pri obezite zvyšuje
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.04.2020 14:35 Zdravie

Pravdepodobnosť nákazy koronavírusom sa pri obezite zvyšujeSvetová zdravotnícka organizácia považuje nadhmotnosť či obezitu za rizikový faktor vážneho až kritického priebehu respiračného ochorenia COVID-19, spôsobeného novým koronavírusom.


Na Slovensku sú 2/3 dospelých obézny

Vo väčšine európskych krajín, vrátane Slovenska, ju má viac ako dve tretiny dospelých. Poukazujú na to odborníci zo Slovenskej obezitologickej asociácie (SOA). "Počas epidémie prísna disciplína vo všetkých oblastiach platí dvojnásobne pre ľudí s obezitou či diabezitou," upozorňuje viceprezident SOA Peter Minárik.

 

 

Obézni jedinci a diabetici patria do rizikovej skupiny

Za nevyhnutné opatrenia pre všetkých ľudí s obezitou a cukrovkou bez ohľadu na vek považuje najvyššiu možnú sociálnu izoláciu, dôsledné a správne nosenie ochranných rúšok, dôkladnú hygienu a dezinfekciu rúk a predmetov. Doplnil, že obézni jedinci a diabetici patria do rizikovej skupiny ohrozenej kriticky vážnym priebehom infekcie COVID-19 aj pred dosiahnutím veku 65 rokov.

 

Na koronavírus podliehajú najmä obézni ľudia

Údaje z Veľkej Británie poukazujú na fakt, že viac ako dve tretiny ľudí s kritickým priebehom koronavírusovej infekcie mali nadmernú hmotnosť. "Nedávne skúsenosti z Talianska potvrdzujú, že 99% úmrtí bolo u pacientov s pridruženými ochoreniami, ktoré úzko súvisia s obezitou – diabetes mellitus druhého typu, artériová hypertenzia, nádorové ochorenia," uviedla SOA.

 

 

Ako upraviť svoj životný štýl počas pandémie?

Zásadným opatrením pre prevenciu ochorenia je podľa odborníkov nefajčiť, výživa by mala byť zdravá a kaloricky primeraná a potraviny by mali byť čerstvé. Konzumovať treba predovšetkým dostatok zeleniny, ovocia, strukovín, celozrnných obilnín, orechov a rastlinných semien. Zo živočíšnych potravín sú vhodné predovšetkým ryby a nízkotučné mliečne výrobky. Podľa odborníkov netreba zabúdať ani na správny pitný režim. Vhodná je najmä voda, ovocné alebo zeleninové šťavy bez dodatočne pridaných cukrov a nesladené bylinné čaje. Nevhodné sú alkoholické nápoje.

"Významnou zložkou udržiavania dobrej fyzickej i mentálnej kondície a podpory imunity je každodenný výdatný pohyb a cvičenie," pripomína odborná garantka Centra pohybovej aktivity Slovenskej akadémie vied Barbara Ukropcová. V súčasnosti sú možnosti fyzickej aktivity obmedzené, cvičiť sa však dá aj doma, v záhrade alebo na balkóne.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok